Bloomberg: Türkiye uzlaşma mesajı vermek için Rus füze uzmanlarını evlerine gönderdi

Biden-Erdoğan görüşmesi öncesinde Türkiye-ABD ilişkilerini mercek altına alan Bloomberg, Ankara’nın Biden’a uzlaşma mesajı vermek için S-400’lerin kurulumu ve eğitimi kapsamında ülkede bulunan Rus askeri uzmanları geri gönderdiğini yazdı.

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Erdoğan ile Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Liderler Zirvesi’nde gerçekleştirecekleri görüşmenin öncesinde “Türkiye’nin Rus füze uzmanlarını Biden’a sinyal olarak eve gönderdiğini” yazdı.

Selcan Hacıoğlu imzasını taşıyan haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Joe Biden arasında Haziran ayının ortasında Brüksel’de yapılacak bir NATO zirvesinin oturum aralarında yapılması planlanan görüşmeden önce gelen bu hamleler Ankara’nın ABD’nin kaygılarının bir unsuru üzerinde uzlaşmaya hazır olduğu mesajını veriyor” denildi.

Washington’ın, Türkiye’den füzelerin eğitimi ve montajına yardımcı olmak için ülkedeki Rus personelin varlığına son verilmesini istediği hatılatılan haberde, Çavuşoğlu’nun, “S-400’ler yüzde 100 bizim kontrolümüz altında olacak. Eğitim için gelen birçok teknisyeni gönderdik. Rus askeri uzmanları Türkiye’de kalmayacak” ifadeleri de hatırlatıldı.

Çavuşoğlu aynı açıklamadaki, Türkiye’nin başka ülkelerin S-400 füzelerini kullanmama çağrılarını reddettiği yönündeki sözleri de aktarıldı.

Bloomberg, bu açıklamaları, “Türkiye, ABD’nin S-400 füzelerini kullanmayın çağrılarını reddetti” şeklinde yorumladı.

Çavuşoğlu’nun, liderler toplantısı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington veya Ankara’da görüşebileceği de belirtildi.

/Ajans/

İlginizi çekebilir