Blinken: Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini yakın zamanda onaylayacak

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini yakın zamanda onaylayacağına inandığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini yakın zamanda onaylayacağına inandığını söyledi.

Yunanistan’ın Girit adasında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile bir araya gelmesinin ardından açıklamalarda bulunan Blinken, “Türkiye’de, İsveç’in önümüzdeki haftalarda NATO’ya katılımını onama sürecindeki son adımlar hakkında da konuştuk” dedi.

Blinken’in bu açıklaması, ilk önce Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumartesi günü İstanbul’da görüşmesinin ardından geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı basına kapalı görüşmede, Fidan’ın yanı sıra, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey Flake de hazır bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığının X hesabından yapılan paylaşıma göre, görüşmede Gazze’deki savaş, insani kriz, İsveç’in NATO’ya katılım süreci, ikili ve bölgesel konular ele alındı.

Blinken da X hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı ile Gazze’deki çatışmaları, NATO müttefikleri olarak ortak güvenlik önceliklerimizi ve ikili ticari ile yatırım ilişkilerimizi genişletme arzumuzu konuştuk” dedi.

ABD İsveç sürecinin uzamasından rahatsız

Reuters haber ajansına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, ABD’li yetkililerin İsveç’in üyelik sürecinin uzamasından rahatsızlık duyduklarını ancak Ankara’nın üyeliği yakın zamanda onaylayacaklarına inandıklarını söyledi.

 

/DW/

İlginizi çekebilir