Blinken: Rus güçlerinin Ukrayna’da savaş suçları işlediği sonucuna ulaştık

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mevcut belgeler ışığında ABD yönetiminin, Rus güçlerinin Ukrayna’da “savaş suçları” işlediği sonucuna ulaştığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sivilleri kasten hedef alan ayrım gözetmeyen saldırı ve diğer vahşetlere ilişkin çok sayıda güvenilir rapor gördük. Rus güçleri apartmanları, okulları, hastaneleri, kritik altyapıları, sivil araçları, alışveriş merkezlerini ve ambulansları yok ederek binlerce masum sivili öldürdü veya yaraladı” denildi.

Açıklama şu ifadeler kullandı:

Benzer haberler

Karamus: Tehditleri KDP’ye bildirmemize rağmen tedbir…

Asteroit parçası taşıyan kapsül Dünya’ya indi: Yaşamın…

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sebepsiz ve haksız şekilde seçtiği savaşı başlatmasından bu yana Ukrayna genelinde ölüme ve yıkıma neden olan amansız bir şiddeti serbest bıraktı. Sivilleri kasten hedef alan ayrım gözetmeyen saldırıların yanı sıra başka vahşetler konusunda çok sayıda güvenilir rapor gördük. Rus güçleri apartmanları, okulları, hastaneleri, kritik altyapıları, sivil araçları, alışveriş merkezlerini ve ambulansları yok ederek binlerce masum sivili öldürdü veya yaraladı. Rusya güçlerinin vurduğu birçok yerin siviller tarafından kullanımda olduğu açıkça tespit edildi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin 11 Mart tarihli raporunda açıkça belirttiği gibi, buna Mariupol doğum hastanesi de dahildir.”

Mariupol’de vurulan tiyatroya gökyüzünden görülebilecek şekilde ‘çocuklar’ yazılmasına karşın hedef alındığı belirtilen açıklamada, Rusya’nın Suriye ve Çeçenya’da da aynı taktiği uyguladığı savunuldu.

“Rus güçlerinin acımasız saldırılarını sürdürdüğü her gün, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ölen masum sivillerin sayısı katlanarak artıyor. 22 Mart itibariyle, kuşatma altında tutulan Mariupol’daki yetkililer, yalnızca bu şehirde 2 bin 400’den fazla sivilin öldürüldüğünü söyledi.”

/euronews/

İlginizi çekebilir