Blinken Bağdat’ta: İran’la herhangi bir çatışma istemiyoruz ama…

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken “İran’la herhangi bir çatışma istemiyoruz ancak güçlerimizi ve vatandaşlarımızı korumak için her türlü tedbiri alacağız” dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İran destekli Şii grupların tehdidine rağmen Bağdat’a ulaştı. Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya gelen Blinken, Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda düzenlediği tek kişilik basın toplantısında “Irak Başbakanı ile çok güzel ve samimi görüşmelerde bulundum” dedi. “Irak’la güvenlik ve siyasi alanlarda işbirliğimizi sürdürüyoruz” diyen Blinken “Amerikan askeri personeline yönelik saldırılar Irak’ın egemenliğiyle ilgili ve çıkarlarına aykırıdır” yorumunda bulundu.

 

Benzer haberler

Blinken “İran’a yakın grupların yaptığı tehditler kesinlikle kabul edilemez” olduğunu dile getirdi ve ekledi: “İran’la herhangi bir çatışma istemiyoruz ancak güçlerimizi ve vatandaşlarımızı korumak için her türlü tedbiri alacağız.” Sudani bölge ülkelerini ziyaret edecek Öte yandan Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin de bölgeye benzer bir gezi yapmayı planladığı bildirildi. Başbakan’ın Basın Danışmanı Hişam Rukabi, Başbakan Sudani’nin bölgeye düzenleyeceği ziyareti, “Irak’ın İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını durdurma çabalarının bir parçası” olarak tanımladı. Bağdat’taki bir diplomatik kaynağın Rûdaw’a verdiği bilgiye göre Muhammed Şiya es-Sudani’nin Pazartesi günü bölge ziyaretinin ilkini İran’a gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.

 

/rd/

İlginizi çekebilir