Birleşmiş Milletler Myanmar’daki darbeyi görüşecek

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, cuma günü Cenevre’de düzenleyeceği ‘özel oturumda’, Myanmar’daki darbeyi kınayan ve bu ülkeye acil BM gözlemcilerinin girişine izin verilmesini talep eden bir karar tasarısını oylayacak.

Basına sızan karar tasarısında, “keyfi bir biçimde tutuklanan siyasetçilerin koşulsuz serbest bırakılması” istenirken, “barışçıl gösterilere karşı güç kullanımının önüne geçilmesi”, “ifade özgürlüğü ve internet kullanımının garanti altına alınması” çağrısında bulunuluyor.

Ülkede sivil iradenin yeniden tesisinin sağlanması istenen tasarıda, BM Myanmar insan hakları temsilcisi Thomas Andrews’ün incelemelerde bulunmak üzere bu ülkeye derhal girişine izin verilmesi çağrısı yer alıyor.

Benzer haberler

Sancar: Bütün demokrasi güçleri iktidarın kaos planlarına…

Rojhilat’ta İran rejim güçleri bir genci katletti

Çin ve Rusya’nın taslağa itiraz etmesi bekleniyor
Şimdiye kadar 47 ülkenin destek verdiği “özel oturum” talebi İngiltere ve Avrupa Birliği’nden geldi.

“Myanmar’daki krizin insan haklarıyla ilgili sonuçları” başlığıyla 12 Şubat Cuma günü düzenlenecek “özel oturumda” kabul edilecek taslağa Rusya ve Çin’in itiraz etmesi bekleniyor.

BM gözlemcilerine göre, Myanmar yönetimi ile iyi ilişkileri bulunan Moskova ve Pekin, kabul edilecek metnin tonunu yumuşatmak için çalışacak.

/Euronews/

İlginizi çekebilir