Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi artan IŞİD tehdidi nedeniyle toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) artan IŞİD tehdidi, Kürdistan Bölgesi’ne düzenlenen drone’lu saldırılar ve Rojava’daki örgüt üyelerinin iadesi gündemiyle bugün toplanıyor.

BMGK’nin toplantısında BM Genel Sekreteri’nin IŞİD’in oluşturduğu tehdide ilişkin altı aylık raporu tartışılacağı bildirildi. Terörle Mücadele Komitesi Genel Müdürü Wei Sheng ve BM Terörle Mücadele Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Voronkov’un raporu 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’ne sunması planlanıyor.

BMGK geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, IŞİD’in uluslararası barış ve güvenliğine yönelik oluşturduğu tehdide yanıt verme amacıyla 2015 yılında alınan 2253 sayılı kararına üye ülkelerce  bağlı kalınması taahhüdüne vurgu yapıldı. Bu amaçla BM Genel Sekreter’in 15’inci raporunun toplantıya sunulacağı belirtildi.

Raporda, Rojava ve Kuzey-doğu Suriye’deki 11 kampta tutulan ve 20 hapishanedeki yabancı IŞİD mahkumu ile 12 yaş altı “beyinleri yıkanma” riski altındaki 30 bin çocuğun, vatandaşı oldukları ülkelere iadesi konusu yer alıyor

BMGK’nde ele alınacak raporda Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolündeki hapishanelerde 10 bin yabancı uyruklu IŞİD üyesinin bulunduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca IŞİD örgütünün 2021 yılından itibaren drone saldırıları başlattığını ve en çok Kürdistan Bölgesi’nin drone saldırılarının hedefi olduğu bilgisi yer alıyor.

BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacak raporda, IŞİD’in Asya ülkeleri, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nden radar karşıtı insansız hava araçları satın almak için gölge şirketler kullandığı belirtiliyor.

 

/rd/

İlginizi çekebilir