Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bugün New York’ta başlıyor

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’nun üst düzey toplantıları bugün başlıyor. Kraliçe II. Elizabeth’in Londra’da düzenlenen cenaze töreni nedeniyle, 77. BM Kurulu’nun programlarında ve liderlerin Genel Kurul’a hitap gün ve sıralamalarında bazı değişikliklere gidildi.

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Londra’daki cenaze törenine katıldığı için ilk gün yerine Çarşamba günü Genel Kurul’a hitap edecek. Biden’ın evsahibi ülke olarak liderler onuruna vereceği resepsiyon da Çarşamba gecesi yapılacak.

77. BM Genel Kurulu’nun üst düzey toplantılarına bu yıl, 193 üye devletten 92’si devlet başkanı, 56 başbakan, diğer ülkeler de dışişleri bakanı düzeyinde katılacak. Afganistan, bu yılki Genel Kurul çalışmalarına katılmayacak. BM 77. Genel Kurul Başkanlığı’nı, görevi 76. Genel Kurulu Başkanı Abdulla Shahid’den devralan Macar diplomat Csaba Körösi yapacak.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski New York’taki tarihi zirvede yer almayacak.

BM Genel Kurulu’na sunulan bir tasarıyla, Rusya’nın itirazına rağmen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin video konferans aracılığıyla Genel Kurul’a hitabını yapması oylamaya sunuldu. Tasarı, BM Genel Kurulu’nda 101 ‘evet’ oyuyla kabul edildi. 7 ülke ‘hayır’ oyu, 19 ülke ise ‘çekimser’ oy kullandı.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ilk konuşmacı olarak kürsüye çıkacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlayacak liderlerin Genel Kurul’a hitaplarının sabah oturumunda altıncı sırada konuşacak.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Sekreterliği’ndeki ruh halini, “herhangi bir Genel Kurul’da daha önce hiç yaşanmamış ve çok yoğun” olarak değerlendirdi. Dujarric, ”2019’dan bu yana yaptığımız ilk Genel Kurul bu. Heyecanlıyız” değerlendirmesinde bulundu.

 

/ VOA /

İlginizi çekebilir