Biri 79 diğeri 71 yaşındaki 2 kadın tutuklandı

Diyarbakır’da gözaltına alınan 14 kişiden MEBYA-DER yöneticisi 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan tutuklandı.

Diyarbakır’da 27 Şubat günü kent merkezli yapılan operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Yöneticisi Hatun Aslan (71), Meryem Soylu (79) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar İlçe Yöneticisi Fetullah Işık bugün öğleden sonra Diyarbakır Adliyesi’ne çıkarıldı.

Savcılık ifadelerinin ardından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Aslan ve Soylu tutuklandı.

Benzer haberler

Niğde’de kadın cinayeti

Nobel barış ödüllü rahibe çocuk istismarı suçlaması!

Işık ise adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı.

MEBYA-DER Eşbaşkanları Şeyhmus Karadağ ve Yüksel Almas, üye ve yöneticileri Zeki Dağ ve Ayşe Çelikbilek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hatice Güneş, DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, HDP Sur İlçe Örgütü eski Yöneticisi Murat Üzgün, HDP Diyarbakır İl eski Yöneticisi Hafiz Işık, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan MEYA-DER Yöneticisi Muzaffer Ulaş’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi, gözaltı sürelerinin uzatılması talebiyle Savcılığa götürülmüştü.

Savcılık 11 kişinin gözatlı süresini 24 saat uzatmıştı. Gözaltı sürelerinin uzatılmasının ardından 11 kişi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

 

/MA/

 

İlginizi çekebilir