Bir belediyede daha pasaport skandalı: Malatya’nın olayın bir benzerinin aynı yıl Urfa’nın ortaya çıktı

2020 yılında gri pasaport skandalının yaşandığı Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’ndeki olayın bir benzerinin aynı yıl Urfa’nın Eyyubiye Belediyesi’nde de yaşandığı ortaya çıktı.

“Satranç Köprüsü” projesi kapsamında Sırbistan’da düzenlenecek turnuvaya katılacak sporcuların yanı sıra ilgisiz kişilere gri pasaport düzenlendiğine yönelik iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı, Urfa’nın Eyyubiye Belediyesi yetkilileri hakkında soruşturma başlattı.

Belediye Başkanı Mehmet Kuş ve 9 belediye personeli hakkında soruşturma açıldı.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre; Belediye yetkilileri, iddialarla ilgili yetkililer hakkında dava açıldığını doğrularken, davanın kapandığı bilgisini paylaştı.

Danıştay kararında Eyyubiye’de faaliyet göstermeyen, Urfa merkezli olup kamu yararına çalışan dernek statüsünde bulunmayan Şanlıurfa Gençlik ve Spor Kulübü Derneğine pek çoğu Şanlıurfa il sınırları dışında ikamet eden kişilerin usulsüz olarak üye kayıtlarının yapıldığı vurgulandı.

Kararda, “Satranç Köprüsü” adlı proje kapsamında 4 Kasım 2020 ile 11 Kasım 2020 tarihleri arasında dernekten 60 kişinin, Eyyubiye Belediyesinden de bir kişi olmak üzere toplam 61 kişinin etkinlik takviminde yer alan Sırbistan’daki turnuvalara katılımı için 21 Ekim 2020 tarihli protokolünün usulsüz şekilde imzalandığı da belirtildi.

Bu nedenle Başkan Mehmet Muş’un sorumluluğunun bulunduğu ifade edilirken, Belediye Başkan Yardımcısı ile bazı Belediye Meclis üyeleri de araştırma, inceleme yapmadan yurt dışı görevlendirmelerinin uygun olduğu yönünde olumlu rapor düzenlemekle suçlandı. Belediye yetkilileri ise, soruşturma sonucunda ilgililer hakkında dava açıldığını doğrularken, dava sonucunda sorumluların beraat ettiğini ve dosyanın kapandığını söyledi.

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nde 2020 yılında patlak veren gri pasaportla yurtdışına çıkan 2 kafileden 90 kişinin tamamına yakınının geri dönmediklerine benzer bir olayın Şanlıurfa’nın Eyyubiye Belediyesi’nde de yaşandığı ortaya çıktı.

İlginizi çekebilir