Biden’dan Trump’ın Rusya ve NATO sözlerine tepki: Dehşet verici ve tehlikeli

ABD’de 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından olan Donald Trump’ın haftasonunda düzenlediği seçim mitinginde NATO ve Rusya konusundaki sözlerine tepki sürüyor. ABD Başkanı Joe Biden, Trump’ın sözlerinin “dehşet verici ve tehlikeli” olduğunu söyledi.

Demokrat Başkan Biden’ın seçim kampanyasından yapılan açıklamada, “Donald Trump’ın Putin’e daha fazla savaş ve özgür Ukrayna’ya yönelik zalim saldırısına devam etmesi, saldırganlığını Polonya ve Baltık devletleri halkına genişletmesi için yeşil ışık yakmaya niyetli olması, dehşet verici ve tehlikeli” ifadeleri kullanıldı.

Biden, “Ne yazık ki, Oval Ofis’e dönerse ilk günden itibaren övgüyle söz ettiklerine benzer bir diktatör gibi yönetme vaadinde bulunan bir kişiden, bu sözlerin gelmesi gayet doğal” dedi.

Biden, Kasım ayında yapılacak seçimlerde özgürlük ve demokrasinin pusulada olacağı uyarısını da yineledi; “Ben de bunların sürmesini sağlamak için seçimde yeniden adayım” mesajı verdi.

Beyaz Saray: “NATO’nun her karış toprağını savunuruz”

Beyaz Saray’da günlük basın toplantısında Trump’ın sözlerinin sorular üzerine gündeme gelmesi üzerine, Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, “Kampanya sürecinde söylenenler konusunda dikkatli olmalıyım. NATO hiç olmadığı kadar güçlü. ABD olarak NATO’nun beşinci maddesi kapsamında taahhüdümüz açık. NATO topraklarının her bir karışını savunuruz” ifadelerini kullandı.

Kuzey Atlantik Antlaşması’nın Beşinci Madde olarak bilinen maddesi, bir NATO üyesine yönelik silahlı bir saldırının ittifaka yönelik bir saldırı olarak değerlendirileceğini belirtiyor.

Beyaz Saray sözcüsü Andrew Bates de dün, “En yakın müttefiklerimizin katil rejimler tarafından işgal edilmesini teşvik etmek dehşet verici ve bu durum Amerika’nın ulusal güvenliğini ve küresel istikrarı tehlikeye atıyor” demişti.

 

/VOA/

İlginizi çekebilir