Biden, ilk yurt dışı seyahati kapsamında Avrupa’da üç ülkeyi ziyaret edecek  

ABD Başkanı Joe Biden, ilk yurt dışı seyahati sekiz gün sürecek. Biden, İngiltere, Brüksel ve Cenevre’yi kapsayacak ziyareti hem bağların güçlendirilmesi, hem de mevcut sorunların üstesinden gelinmesine yönelik adım atılması açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

İlk durağı Britanya’da, First Lady Jill Biden’la birlikte Hava Kuvvetleri birlikleri ve ailelerine yaklaşık 20 dakika süren bir konuşma yapan Biden, şunları söyledi: “Yolun her noktasında ABD’nin geri döndüğünü ve dünya demokrasilerinin en büyük zorluklar ve geleceğin en önemli meseleleri konusunda beraber durduğunu göstereceğiz”

“Güçle, değerlerimizi savunarak, halkımıza ulaştırarak liderlik etmeye bağlıyız” diyen Biden, “ABD bizim gibi düşünen uluslar yanımızda durduğunda ulusal güvenliğimizi ve ekonomik zenginliğimizi geliştirmek için daha iyi bir konumdadır” sözleriyle devam etti.

Biden kendisi ve diğer dünya liderlerinin pandemiyle mücadele, iklim krizini durdurma ve kendilerini siber saldırılardan ve ‘bunlara izin veren otokratlardan’ korumak konusunda harekete geçeceklerini söyledi.

Biden, gelecekteki dört günü Britanya’da G7 liderleriyle görüşerek geçirecek. Britanya’da Biden, Kraliçe Elizabeth ve Başbakan Boris Johnson’la görüşecek.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME

İngiltere’den Brüksel’e geçecek olan Biden, NATO’daki müttefikleriyle 14 Haziran’daki zirvede buluşacak. Aralarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da olduğu 30 üye ülke lideriyle ilk kez topluca ve yüz yüze görüşecek olan Biden’ı yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. Biden’ın vereceği mesajlar, NATO kadar ikili ilişkileri de etkileme potansiyeli taşıyor.

MERAKLA BEKLENİYOR

Zirvede ABD’nin güvenilir bir ortak olduğu mesajını verecek olan Başkan Biden, Rusya ve Çin gibi ülkelere karşı birlik içinde olunduğunun net şekilde gösterilmesini isteyecek. Biden’ın zirve kapsamında sonuçları merakla beklenen, en dikkat çekici teması ise Erdoğan ile yapacağı görüşme olacak.

AB İLE TÜRKİYE DE GÜNDEME GELECEK

Biden, üçüncü zirvesini ise zaten çoğuyla NATO zirvesinde bir araya geleceği AB liderleriyle yapacak. Geçtiğimiz aylarda videokonferans aracılığıyla görüştüğü AB üyesi 27 ülkenin lideriyle 15 Haziran’da görüşecek. Zirvede iklim kriziyle mücadeledeki işbirliğinin derinleştirilmesi ve ticaretin önündeki engellerin aşılması ana gündem maddeleri arasında yer alacak. ABD ve AB liderlerinin Türkiye ile ilişkiler konusunda işbirliği içinde hareket etme eğilimini de zirvede teyit etmeleri bekleniyor.

EN ZOR BULUŞMA PUTİN İLE

ABD Başkanı Biden’ın Avrupa turunun son durağı ise 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kenti olacak. Biden, ilişkilerinin oldukça gergin olduğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili bir zirve yapacak. Tarafların pozisyonlarında ısrarcı olmaları beklenirken gerginlik yaşanabileceğine dair yorumlar öne çıkıyor. Somut bir ilerleme sağlama ihtimalinin düşük olduğu zirvenin, NATO ve AB’nin desteğini arkasına alan Biden açısından en zorlu toplantı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

/ajans/

İlginizi çekebilir