Biden bugün 9 ülkenin lideriyle biraraya geliyor

ABD Başkanı Joe Biden, bugün Polonya’nın başkenti Varşova’da NATO’nun doğu bloğunu oluşturan 9 ülkenin liderleriyle biraraya gelecek. Biden, dün yaptığı konuşmada da Rusya’nın Ukrayna’da zafer elde edemeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Biden, Bükreş Dokuzlusu olarak bilinen dokuz ülke lideriyle biraraya gelmeden önce Varşova’daki ABD Büyükelçiliği çalışanlarıyla buluşacak.

Biden’ın katılacağı liderler zirvesinde bugün, Bükreş Dokuzlusu olarak bilinen eski Sovyetler Birliği üyesi 9 ülke lideri yer alacak. Toplantıya Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya ve Slovakya liderleri katılacak.

Benzer haberler

SOHR: Suriye ordusu ile HTŞ arasında Halep’te çıkan…

Son anketten Erdoğan’a kötü haber: Kılıçdaroğlu farkı…

Toplantıda Biden’ın ABD’nin Ukrayna’ya olan desteğinin süreceğinin altını çizmesi ve NATO ülkeleriyle koordinasyon konularını gündeme getirmesi bekleniyor.

Toplantıda yer alacak ülkelerden Litvanya’nın Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, dün Litvanya Radyosu’na yaptığı açıklamada, ABD Başkanı’ndan daha fazla destek isteyeceklerini belirtti.

Nauseda açıklamasında, bir yandan Ukrayna’ya olan yardımların devam etmesi gerektiğini söylerken diğer yandan da Litvanya ve diğer NATO’nun doğu sınırı ülkelerinin hava savunma ve ileri savunma sistemleri ve savunma sanayine yatırım gibi konularda desteğe ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

 

/VOA/

İlginizi çekebilir