Biden: Amerika, İsveç’in NATO üyeliğine güçlü destek veriyor

Beyaz Saray’da İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’u ağırlayan ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin NATO üyeliğine verdiği desteği yineledi. Beyaz Saray sözcüsü, Türkiye ve Macaristan’a İsveç’in üyeliğini en kısa zamanda onaylama çağrısında bulundu.

Oval Ofis’te İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’la görüşen Başkan Biden basın mensuplarına görüntü verdikleri sırada yaptığı kısa açıklamada İsveç Başbakanı’nı “değerli bir dost”, İsveç’i de “kabiliyetli bir ortak” olarak tanımladı.

Biden, “ABD’nin İsveç’in NATO üyeliğini tamamen, tamamen desteklediğini tekrarlamak isterim. Bunun önemi çok açık. İsveç ittifakımızı daha da güçlü hale getirecek ve NATO içinde sahip olduğumuz aynı ilkelere sahip. NATO’ya üye olmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

ABD’nin hemen hemen her konuda İsveç ile aynı görüşte olduğunu vurgulayan ve ortak demokratik değerlerin altını çizen Başkan Biden, İsveç’in Ukrayna halkının Rusya işgaline karşı kendilerini savunması konusundaki çabalarından da övgüyle söz etti.

İsveç Başbakanı Ulf Kistersson da Başkan Biden’a daveti için teşekkür etti ve Biden’ın NATO üyeliği konusundaki desteğini takdirle karşıladıklarını belirtti.

Kristersson, “İsveç ve ABD’nin çok sayıda değer ve öncelikleri paylaştığını düşünüyorum. Buna Ukrayna savaşını nasıl ele alacağımız da dahil. Liderliğiniz ve kurmak için uğraştığınız transatlantik birlik için teşekkür ediyorum. İsveç’in NATO üyeliğine verdiğiniz güçlü desteği takdir ediyorum. Bizim için anlamı çok büyük. Ortak korumayı amaçlıyoruz. Ancak katkıda bulunabileceğimiz şeyler olduğunu da düşünüyoruz” diye konuştu.

Beyaz Saray’dan görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Başkan Biden’ın İsveç’in bölgede “güvenliğin sağlanmasındaki rolünden övgüyle söz ettiği ve en kısa zamanda İsveç’in NATO’ya üye olmasına yönelik taahhüdünü vurguladığı” belirtildi.

Başkan Biden ve İsveç Başbakanı’nın iki ülke arasındaki savunma ortaklığını, ABD-İsveç Savunma İşbirliği Anlaşması’na yönelik ilerleme bağlamında ele aldıklarının altı çizildi.

Açıklamada iki liderin Ukrayna’nın desteklenmesinin yanı sıra, “Çin konusunda transatlantik çabaların koordine edilmesine yönelik ortak kararlılıklarını vurguladığı” ifadesi de dikkat çekti.

Türkiye ve Macaristan’a çağrı

İsveç’in NATO üyelik süreci, Beyaz Saray’da bugünkü günlük basın toplantısında da Türkiye’den gelen son açıklamalar bağlamında konuşuldu.

Beyaz Saray sözcüsü Karine-Jean Pierre, İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini henüz onaylamayan Türkiye ve Macaristan’a en kısa zamanda İsveç’in üyeliğini onaylama çağrısında bulundu.

Sözcü Karine Jean Pierre, İsveç’in kabiliyetli bir savunma ortağı olduğunu vurguladı, İsveç Başbakanı’nın Washington ziyaretinin ABD’nin bu ülkenin NATO üyeliğine verdiği güçlü desteğin bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Beyaz Saray sözcüsü Voice of America’nın Beyaz Saray muhabirinin Türkiye’nin ABD’den F-16 satın alma talebi ve bu satışa karşı çıktığı bilinen Senato Diş İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez ile bir ilerleme sağlanıp sağlanmadığına ilişkin sorusunu da yanıtladı.

Kongre üyeleriyle yapılan görüşmeler konusunda ayrıntı vermeyeceğini belirten sözcü Başkan Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışına destek verdiğini hatırlattı.

Biden yönetimi yetkilileri İsveç’in NATO üyeliği ve Türkiye’ye F-16 satışı arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını ifade etse de, bazı Kongre üyeleri bu iki konuyu birbirine bağlıyor.

/VOA-Türkçe/

İlginizi çekebilir