Beyaz Saray: Biden yarın önemli bir açıklama yapacak

Beyaz Saray yetkilileri, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Polonya’ya ziyareti sırasında, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılı kapsamında “önemli bir konuşma” yapacağını bildirdi.

Günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ve Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Biden’ın, 20-22 Şubat’ta Polonya’nın başkenti Varşova’ya yapacağı ziyaretle ilgili gazetecileri bilgilendirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, Biden’ın Varşova’da “önemli bir konuşma” yapacağını belirterek, Başkan’ın bunu Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılından önce yapmak istediğini kaydetti.

Koordinatör Kirby, Biden’ın konuşmasını 21 Şubat akşamı yapacağını söyledi.

Biden’ın yine salı günü, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir araya geleceğini belirten Kirby, liderlerin, ikili işbirliğinin yanı sıra NATO’nun caydırıcılığını güçlendirmek için yürütülen çabaları ele alacağını ifade etti.

Ukrayna’daki savaş bağlamında Polonya’nın lojistik rolüne işaret eden Kirby, Biden’ın hem bu hususta hem de Ukrayna’dan gelen mülteciler konusundaki destekleri için Duda’ya teşekkür edeceğini bildirdi.

Kirby, Biden için Polonya ziyaretinin “önemli bir anda yapacağı önemli bir gezi” olduğunu vurguladı.

“Ruslar havalar ısınınca saldırılarını artırabilir”

Kirby, hava koşulları nedeniyle çatışmaların ülke genelinde yaygın olmadığına ancak Rusya’nın havalar düzeldiğinde saldırılarını genişletebileceğine işaret etti.

Halihazırda Bahmut’a odaklanan Rusya’nın kuzeydoğudan güneybatıya saldırı operasyonlarını artırabileceğini söyleyen Kirby, havalar ısınana kadar geçecek zamanı Ukrayna’ya destek olmak için iyi değerlendirmeye çalışacaklarını vurguladı.

Kirby, Rusya’nın Bahmut’ta son günlerde kazanımlar elde ettiğini belirterek, Ruslar bu bölgeyi ele geçirse de bunun savaşın gidişatı açısından stratejik bir değeri olmayacağı görüşünü yineledi.

Öte yandan, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılı vesilesiyle ABD ve müttefiklerin, Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor.

 

/rd/

İlginizi çekebilir