Beştaş: Ankara saldırısı faillerinin Rojava’dan geldiğine dair hiçbir kanıt sunulamadı

Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın belirttiği gibi Ankara saldırısı faillerinin Rojava’dan geldiğine dair hiçbir kanıt sunulamadığını belirterek, “Kuzeydoğu Suriye’de de Türkiye’de de Kürt meselesinin çözümü kesinlikle barıştır, diyalogdur, çatışmasızlıktır” dedi.

Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Orta Doğu’nun, küresel güçlerin savaştıkları merkez olma özelliğini koruduğunu belirterek, Filistin meselesinin de araçsallaştırıldığını söyledi.

Rojava’da savaş halinin devam ettiğini söyleyen Beştaş, “Türkiye tarihinde, belki dünya tarihinde de bir dışişleri bakanının savaş, operasyon çağrısı yaptığını çok duymadık, bu görev Milli Savunma Bakanlığınındır” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Ankara saldırısını gerçekleştiren kişilerin Suriye’den geldiğine yönelik açıklamasını anımsatan Beştaş, buna ilişkin hiçbir somut kanıt sunulmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Fidan’ın açıklamasının Cenevre Sözleşmelerine, Birleşmiş Milletler statüsüne aykırı olduğunu belirten Beştaş, “Dışişleri Bakanı olduğunu unutmuş, istihbarat kurumunun başkanı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kumandanı ya da Milli Savunma Bakanı sıfatıyla açıklamalar yapıyor” dedi.

Benzer haberler

Bu açıklamalardan sonra Rojava’da pek çok yerin hava saldırılarıyla bombalandığını söyleyen Beştaş, “Bir taraftan da İsrail tarafındaki savaşı görüp, barış savunuculuğu yapıyorlar; en vahimi bu.” ifadelerini kullandı.

“Bir elinizde zeytin dalı diğer elinizde bomba”

“Bir elinizde zeytin dalı; diğer elinizde bomba. Filistin’e zeytin dalı uzatıyorsunuz, barış güvercini oluyorsunuz ama Kürtlere karşı elinizde bomba tutuyorsunuz. Dünya da biz de bu nedenle sizin samimiyetinize inanmıyoruz” ifadelerini kullanan Beştaş, Rojava’ya ilişkin Filistin ile ilgili açıklamalara benzer bir açıklama göremediklerini dile getirdi.

Beştaş, “ABD ve BM bir açıklama yapmış, yine endişeliler, endişeyi aşamıyorlar. BM, bu konuda rolünü oynamıyor, misyonunu yerine getirmiyor. BM’ye de çağrı yapıyoruz; bir an önce bağlı olduğun ilkelere uygun davranışlarını bekliyoruz” diye konuştu.

Rojava’da yaşananlara ilişkin muhalefetten ses çıkmadığını söyleyen Beştaş, “Kuzey Doğu Suriye’de de Türkiye’de de Kürt meselesinin çözümü kesinlikle barıştır, diyalogdur, çatışmasızlıktır” dedi.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir