Bern: Kürt Sorununda Barış Arayışları tartışıldı

İsviçrenin Bern kentindeki Alevi Dergah’ında 1 Eylül nedeniyle, “Kürt Sorununda Barış Arayışları” başlıklı iki panel düzenlendi.

Panel, İHD İsviçre Temsilciliği, İHDD İsviçre, İsviçre Demokratik Kürt Toplum (CDK-S) SYKP İsviçre, Kürt Türk Isviçreliler Kültür Derneği (KUTÜSCH), FEDA ve Bern Alevi Dergahı tarafından ortaklaşa düzenlendi. Panele İnsan Hakları (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, İHD onursal başkanı HDP eski milletvekili Akın Birdal, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP milletvekili Sera Kadıgil ve HDP grup başkan vekili Meral Danış Bektaş panelist olarak katıldı.

İki ayrı panel şeklinde yapılan etkinliği ilk bölümümünün konusu “İnsan hakları açısından Dünya Barış Deneyimleri”ydi. Moderatörlüğünü Ali Cem Kalkandelen’in yaptığı bu bölümün panelistleri İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan ve HDP eski milletvekili Akın Birdal oldu.

Akın Birdal: Kürt karşıtlığı herkesi hizaya getirdi

Akın Birdal, Türkiyedeki barış deneyimlerini ve İHD olarak yapılan çalışmaları anlatarak sadece iktidarın değil, muhalefetinde barış için bir çabası olmadığına vurgu yaptı. Birdal, “Türkiye’deki iktidar kendi varlığını teklik üzerinde inşa ediyor. Oysa özgürlük ve eşitlik çoğulculuğu gerektiri. Biz 10 yıl önce bir Diyalog Grubu oluşturduk. Önemli çalışmalar yürüttü ama barışı getirmeye yetmedi. Türkiye’de barışın sağlanmamasının temel nedeni iktidarın politikalarına karşı güçlü bir muhalefet olmamasıdır. Kürt karşıtlığı, Kürt düşmanlığı iktidarı ve muhalefeti bir noktaya getiriyor. Muhalefet liderinin askerimizin ayağına taş değmesin diyor. Oysa o askerler savaşa gidiyor. Türkiye’de savaş karşıtlığı önemlidir” dedi,

Birdal, Dolmabahçe’de oluşturulan barış masası önemli olduğunu ama buna karşı o masanın devrilmesi barış önemli bir kayıp olduğunu belirtti. Derhal bir Barış Konferansının yapılması, bir yol haritasının ortaya çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Türkdoğan: Savaş önce gerçekleri öldürür

İHD Eşgenel Başkanı Öztürk Türkdoğan dünyada yaşanan benzer sorunların nasıl çözüldüğüne yönelik geziler yaptıklarını açıkladı. İrlanda, Güney Amerika, İspanya ve Fransa deneyimlerini yerinde izlediklerine vurgu yapan Türkdoğan, “ Savaş önce gerçekleri öldürür, sonra toplumu çürütür. Son 7 yılda yaşanan hak ihlallerinde 6100 kişinin yaşamı yitirdiği 8.900’e yakın insanda yaralandı. Yapılan bir araştırmada Kürt sorununda kaynaklı çatışmanın Türkiyeye maliyeti 4 trilyon dolardır. Bu para ile Türkiye yeniden inşa edilir” dedi.

Birdal ve Türkdoğan’ın sunumlarının ardında dinleyicilerin sorularına verilen cevapla panel sona erdi.

Programın ikinci panelinin moderatörlüğünü Yurdusev Özsökmenler yaptı. “Kürt Sorununda Çözüm Perspektifleri” başlığıyla yapılan panele konuşmacı olarak CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP milletvekili Sera Kadıgil ve HDP grup başkan vekili Meral Danış Bektaş panelist olarak katıldı. Milletvekiller yaptıkları sunumda Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu anlatarak neler yapılması gerektiğini ifade ettiler.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu Türkiye’deki durumu özetleyerek barış için meclisin, akademinin, basının, yargının ve sivil toplumun yeniden yapılandırması gerektiğini ifade ederek, “20 yıldır AKP iktidarı bütün bu kurumların içini boşalttı. Herşeyi kendisine bağladı. Bu kurumlar yeniden yapılandırılıp asli görevlerini yapması sağlanmalıdır.” dedi.

TİP milletvekili Sera Kadıgil Kürt sorunu konusunda Gezi eyleminde sonra aydınlandığını vurgulayarak neden TİP katıldığını, Kürt sorununa TİP’in bakış açısını anlattı. Kadıgil, “TİP olarak Kürt sorununa bakışımız şöyledir. Türkiye’nin batısındaki halka Kürt sorununu taşımak zorundayız. Emekçi kiylelerin Kürt sorununu hala terör sorunu olarak görüyor. Ben İstanbulda yaşayan biriyim. Geziye kadar bende normal bir insan olarak devleti kutsal biliyordum. Ne zaman ki Gezi de bize gaz bombalarıyla saldırınca o zaman Kürtlere karşı da devletin böyle yaptığını sorgulamaya başladım. Benim gibi binlerce insanda da aynı durum yaşanılıyor. Kürt sorununu batıya taşımak bizim işimiz olmalıdır” dedi.

Beştaş: Sorunun muhatabını yok sayarak barışı inşa edemezsiniz

Son olarak HDP grup başkanvekili Meral Danış Bektaş bir sunum yaptı. Bektaş HDP’nin Kürt sorununun çözümü noktasında yapılan çalışmaları anlattı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’nın durumuna, uygulanan tecrite dikkati çekti. Beştaş, “Barış ancak muhattapları ile yapılır. Biz HDP’nin rolünü yadsımıyoruz. Ancak Kürt sorununda Sayın Öcalan’ın rolü gözardı edilemez. Yıllardır disiplin cezaları adı altında keyfi bir uygulamaya tabi tutularak avukat ve aile görüşleri yasaklanıyor. Sorunun muhatabını yok sayarak barışı inşa edemezsiniz”dedi.

Sunumlardan sonra çok sayıda dinleyiciler Türkiyedeki ittifaklara ilişkin sorular sordu. Milletvekilleri dinleyici sorularını cevapladıktan sonra  program sona erdi.

/ Erdoğan Zamur- Bern /
İlginizi çekebilir