Bedri Adanır: DEM-Parti Batman ve İzmit mevzuları: Ne oluyor? 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM-Parti) çoğu kentte adaylarını  belirledi, seçim çalışmalarının startını verdi. Ancak spekülasyonlar bitmiyor.  

“DEM-Parti İstanbul listesini geç bildirdi, bu yüzden başvurusu kabul  edilmedi” haberinden tutalım, dün dolaşıma giren “DEM-Parti İzmit adayını  çekti, CHP adayını destekleyecek” şeklindeki habere kadar bir sürü haber  çıkıyor. Bu yazıda son birkaç günde Batman ve İzmit üzerinden çıkan haberler  üzerinde duracağım.  

İzmit mevzusu 

DEM-Parti hiçbir zaman İzmit adayını geri çekmedi. Peki, DEM-Parti İl  Başkanı neden o açıklamayı yaptı?  

Hemen her partide seçim işleri merkezi olarak yürür. Elbette il, ilçe seçim  komisyonları vardır ama resmi açıklamalar merkezi düzeyde yapılır. Yıllardır  takip ederim, DEM-Parti’de de işler böyle yürür. Nitekim ‘nerede aday  çıkarılacak, kimler aday gösterilecek’ sorularına hep DEM-Parti Sözcüsü  Ayşegül Doğan yanıt verdi.  

Açık söylemek gerekirse DEM-Parti İzmit İl Eşbaşkanı fena halde zor duruma  düşmüştür. İl eş başkanının açıklaması partisinin genel merkezi tarafından  “asılsız” olarak değerlendirildi. Niye böyle bir açıklama yaptı? DEM-Parti  yetkilileri şimdilik “Hiçbir zaman İzmit adayımızı çektik, şeklinde resmi bir  açıklamamız olmadı,”demekle yetiniyor.  

Yerellerde açık veya örtük ittifaklar hep olmuştur. Kimi zaman bu ittifaklar “Al  gülüm, ver gülüm” şeklinde de olmuştur. Ancak o zamanlar DEM-Parti’nin  ardılı olduğu siyasetler için öncelikli olan Kürt kentleriydi. İstanbul dâhil, diğer  kentler, deyim yerindeyse çok da önemli değildi.  

Şimdi öyle değil; DEM-Parti artık her seçimin kilit noktası. Çünkü Kürt sorunu  Türkiye’nin kilit sorunu… Tam da bu yüzden artık yerel seçimler de DEM-Parti  için, genel seçim ayarında ele alınıyor. Olabilir ki yerel yöneticiler bu ayarı idrak edememiştir. Özet olarak: DEM-Parti İzmit İl başkanı bariz bir şekilde  merkez ile ayrı düşmüştür, diyebiliriz. 

Batman mevzusu 

Önseçimler gösterdi ki Batman Belediyesi eş başkan adaylarından Mehdi  Öztüzün Batmanlıların sevdiği bir kişi. Öyle ki delegasyondan yeterli oyu alarak  eş başkan adayı seçildi, aday olarak da belirlendi.  

Ancak önseçimle, ezici bir oyla bile olsa aday olarak belirlenmek, hiçbir siyasi  partide, adaylara parti üstü siyaset yapma hakkı vermez, hiçbir parti de bunu hoş  görmez. Öyle anlaşılıyor ki Mehdi Öztüzün belediye eşbaşkan adayı olmanın  kalıplarını zorluyor veya bu kalıplara sığmakta zorlanıyor.  

Gazeteciler çokça tanık olur; bazen bir siyasetçiden görüş istenir, cevap “Önce  partimizin ilgili kurullarında değerlendirelim,” olur. Deyim yerindeyse ofsayt  pozisyonunda kalmak istemezler, haklı olarak.  

HÜDA-Par’lı biriyle aynı kare içinde fotoğraflanan Mehdi Öztüzün’ün partisinin HÜDA-Par yaklaşımını aşan bir tutum içine girmesinin hem tabanda,  hem tavanda tepki çekmesi gayet doğal. Aksine, böyle bir tepkinin olmaması  şaşırtıcı olurdu.  

Neden, nasıl yan yana geldiler? Spontane bir şey miydi? Bir tezgâh mıydı? Bu  sorulara cevap verebilecek bilgiye sahip değilim. Ama net bir şey var ki o  fotoğraf, DEM-Parti’nin genel siyasetine uygun düşmemiştir. Daha önemlisi,  bir belediye başkan adayının rolünü, görevini aşan bir tutum ortaya çıkmıştır.  

Bu konuda DEM-Parti Batman İl Örgütü, ilgili kurullarının bir değerlendirme  yapacağını açıklamıştı. Önümüzdeki günlerde DEM-Parti bu hususta da bir  açıklama yapacaktır.

İlginizi çekebilir