Barzani: Kutsallara dil uzatılmasını da KDP ofisinin yakılmasını da kınıyoruz

KDP lideri Mesud Barzani, Irak’ın dini mercilerine yönelik hakaret ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Bağdat binasına yönelik saldırıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Kutsallara ve yüksek değerlere dil uzatmak kabul edilemez ve bu bizim kırmızı çizgimizdir” diyen Barzani, “Dün gece bir kişi tarafından yapılan merceiyete yönelik hakareti en güçlü şekilde kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

K24’ün haberine göre Kürdistan’ın kültüründe bu tür söylemlerin yeri olmadığını vurgulayan Mesud Barzani, şöyle devam etti:

“Bu değersiz söylemin Kürdistan halkı ve Kürdistan Demokrat Partisi’yle hiçbir alakası yoktur. Kürdistan yüksek bir birlikte yaşam kültürüne sahiptir, halkların sembolleri ve kutsallarına dil uzatmak hiçbir zaman Kürdistan halkının kültüründe olmamıştır ve yer bulamayacaktır.”

Benzer haberler

“Kürdistan halkının merceiyete büyük bir saygısı vardır” ifadelerini kullanan Barzani, “Ölümsüz Barzani, Ayetullah Hekim ve şehit Sadr arasındaki tarihi ilişkiler, dostluk ve bağlılık buna en büyük kanıttır” dedi.

Barzani, söz konusu hakareti yapan kişinin güvenlik güçlerince yakalandığını ve işlediği suçun cezasını çekeceğini vurguladı.

KDP’nin Bağdat binasının saldırıya uğraması ve ateşe verilmesine de sert tepki gösteren KDP lideri Barzani, şunları kaydetti:

“Kürdistan Demokrat Partisi’nin Bağdat ofisinin ikinci kez yenilgili bir grup tarafından yakılmasını en sert şekilde kınıyoruz. Bu, gerçekte huzur ve güvenliğin olmadığının belgesidir. Bu grubun elinden bozgunculuk ve yıkım dışında hiçbir şey gelmemektedir.”

İlginizi çekebilir