Bartın’da maden ocağında patlama yaşandı: 87 işçi göçük altında kaldı

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesinde patlama oldu. Patlamada 87 işçinin göçük altında kaldığı tahmin ediliyor. Şuana kadar 12 işçi yaralı olarak kurtarıldı.

Bartın Valiliği, Amasra ilçesinde bulunan maden ocağında saat 18.15 sularında bir patlama meydana geldiğini duyurdu.

Valilik, patlamanın nedeninin henüz belli olmadığını söyledi.

Olay yerine ekiplerin ve çok sayıda ambulansın gönderildiği açıklandı.

Ayrıca Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez maden ocağı patlamasının yaşandığı Bartın’a gidiyor.

Vali: 12 kişi kurtarıldı

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, “Şu an -300 kotunda 44 kişi, -350 kotunda da 5 kişi var. Kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 12 kişi kurtarıldı” dedi

Soruşturma başlatıldı

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amasra’daki maden kazası ile ilgili soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Bartın’ın Amasra ilçesindeki taş kömürü maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Olaya ilişkin 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği, soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edildiği kaydedildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesinde patlama oldu.

Alınan bilgiye göre, TTK Amasra Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Vali Nurtaç Arslan, patlamanın nedeninin henüz bilinmediğini bildirdi.

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sıralarında -300 kotunda henüz nedeni belli olmayan kısmi bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek gerekli çalışmalara başlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan bir patlama olduğunu, patlamanın neden kaynaklı olduğunun henüz net olmadığını söyledi.

87 işçi içeride

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ise “Grizu patlaması şüphesi var. İçeride 87 arkadaşımız vardı. 6 tanesi hareketsiz görünüyor. Tahliye ekiplerinin olaya müdahalesi sürüyor” dedi.

Öte yandan Bağımsız Maden İş’ten yapılan açıklamada “Bartın’da Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nda 300 metre kotta patlama meydana geldi. Vardiyada 90’a yakın işçinin olduğu bilgisi geldi. Genel merkezimiz olarak yola çıkıp bölgeye gidiyoruz. Her hangi bir can kaybı olmadan atlatılmasını diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

/rd/

İlginizi çekebilir