Barranco: Ukrayna ordusunun taktikleri Rus işgalini engelliyor

Batılı savunma yetkilileri, Ukrayna’nın, Rus işgalini engellemek için Kiev’in kuzeybatı ve doğusundaki banliyölerde çevik direniş taktikleri uyguladığını söylüyor.

Askeri stratejistlere göre, Rus kuvvetlerini hızlı hareket eden Ukraynalı birliklerle temas hatlarının gerisinde, genellikle geceleri vurup pusuya düşürmek, Kiev’in en etkili saha taktikleri arasında yer alıyor. Bu taktikler, Ruslar’ın hala üstesinden gelemediği lojistik hatalara katkıda bulunuyor.

Stratejistler, Ukrayna’nın taktiklerinin Rus birliklerinin moralini de bozduğunu ekliyor.

ABD’deki düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nden Albay John Barranco Ukrayna birlikleri için, “Muazzam bir iş çıkarıyorlar” dedi.

Barranco, “Ukraynalılar, alt kademesinde iyi bir liderliği olan çok yetkin bir ordu geliştirdiler ve motive haldeler. İşte bu yüzden işgal için görevlendirilen Rus kuvvetlerine baktığımda iyi hazırlanmış bir çaba ortaya koymadıklarını düşündüm” dedi.

ABD Deniz Piyadeleri’nin 11 Eylül saldırıları sonrası Afganistan’daki ilk operasyonlarını yürüten ve Irak’ta iki dönem görev yapan Barranco, Rusya’nın Ukrayna kara kuvvetlerinin direncini, kabiliyetini ve topraklarını savunmak için gösterecekleri kararlılığı yanlış hesapladığını söyledi.

Barranco ayrıca, işgalden önce Şubat ayında Ukrayna sınırı boyunca yerleştirilen Rus kuvvetlerine baktığı zaman, tam ölçekli bir saldırıyı olası görmediğini belirtti.

Barranco, “Kremlin’in saldırı planı 2014 yılında hazırlanmış gibi görünüyordu. Ukraynalılar geçen sekiz yıl boyunca ordularını ve askeri eğitimlerini hazırladılar” dedi.

Barranco, Ukrayna’nın gösterdiği performansta 2014 yılından beri California ve diğer eyaletlerdeki ABD Ulusal Muhafız birliklerinden aldıkları, savaş alanında küçük birlik taktikleri eğitiminin katkısı olduğunu kaydetti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’na göre, son 48 saat içinde Rus kuvvetleri Kiev’in kuzeybatı ve doğusundaki saldırı eylemlerini sürdürmekte güçlük çekti.

Bu sürede Ukrayna kara kuvvetleri, Ruslar’a kaybettikleri topraklarda kontrolu yeniden sağladı.

Ukraynalılar, Rus işgali altındaki Bucha ve Irpin kasabalarının yanısıra Kiev’in kuzeybatısındaki Hostomel köyünde kontrolu yeniden kazandıklarını söylüyorlar.

Bu haftanın başında Ukraynalılar, Kiev’in dışında stratejik bir konumu olan Makariv köyünü Rus kuvvetlerinden geri aldı.

Bu başarının çoğu, Ukraynalılar’ın Rusya’nın halihazırda zor durumda olan tedarik hatlarını hedef almasıyla bağlantılı.

/VOA/
İlginizi çekebilir