Barolardan ortak açıklama: Yargıya güveni sağlamak için somut adımlar atılmasını talep ediyoruz

Bugün 2022-2023 adli yıl dönemi başlıyor. Adli yıl açılış töreni, geçen yıl olduğu Yargıtay’da yapılacak.

20 Temmuz’da başlayan adli tatilin sona ermesiyle birlikte yapılacak olan törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak. Yeni Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan da konuşma yapacak.

Tören öncesi 81 baro ortak açıklama yaparak “Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve mesleki sorunlara yönelik somut adımların atılmaması halinde anayasal demokratik haklarını sonuna kadar kullanacaklarını” hatırlattı:

Benzer haberler

Van’da eylem ve etkinlikler 4 gün süreyle yasaklandı

BM, ABD hava sahasına giren “Çin casus balonu”…

“Adli Yıl, mesleğimize ve avukatlara yapılan saldırıların hız kesmeden devam ettiği, tüm yanlışlığına rağmen kurulan numaralı baroların eşitsiz şekilde desteklendiği, hak ihlallerinin, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının inanılmaz boyutlara ulaştığı, yoksulluğun derinleştiği bir iklimde başlamaktadır.

“Toplumda ve uluslararası alanda giderek kaybolan yargıya güveni sağlamak için somut adımlar atılması baroların ve avukatların bıkmadan, usanmadan tekrarladığı en önemli taleplerdendir.

“Her bir meslektaşımızın varlığıyla savunmaya değer kattığını biliyoruz. Ancak 170 bine ulaşan avukat sayısının emeğimizin kıymetinin bilinmediği bir ortam yarattığını da görüyoruz. Hukuk fakültesi ve avukat sayısının değil, eğitim kalitesinin ve avukatlık mesleğinin saygınlığının artacağı bir adli yıl istiyoruz.”

/bbc.com/

İlginizi çekebilir