Barolar Deniz Poyraz için Adalet Nöbeti tutacak

TBB Başkanı Erinç Sağkan ve baro başkanları, İzmir’de katledilen HDP çalışanı Deniz Poyraz için, 26 Aralık’ta adliye binası önünde Adalet Nöbeti tutacak. 
Barolar ve avukatların “Savunmaya Özgürlük, Herkes İçin Adalet” şiarıyla 2017 yılında Cumhuriyet Gazetesi davasında tutuklanan gazeteciler için başlattıkları Adalet Nöbeti eyleminin bu ay İzmir’de tutulacak. Barolar, 17 Haziran 2021’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü binasına dönük silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz için bu ay nöbet tutacak. Nöbet eylemi, 26 Aralık’ta saat 13.00’da İzmir Adliyesi C Blok kapısı önünde gerçekleşecek. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, birçok baro başkanı ve avukatların yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile sivil toplum örgütü temsilcileri de eyleme katılacak.
YILMAZ: KARANLIK GÜÇLERİ BULMALI
Nöbet eylemine ev sahipliği yapan İzmir Barosu’nun Başkanı Sefa Yılmaz, eyleme dair konuştu. 2017’den bu yana Adalet Nöbeti tutmak zorunda kaldıklarını söyleyen Yılmaz, adaletin olmadığı yerde bir şeylere sahip olmak ve korunmanın mümkün olmadığını kaydetti. Yılmaz, “Temel hak ve özgürlükleri sağlamak, her türlü hukuksuzluk karşısında durmak gerekiyor” dedi.
Deniz Poyraz davasında olayın arka planının gizlendiğini dile getiren Yılmaz, “Bu katliam gerçekten bir el, bir akıl tarafından gerçekleştirilmedi. Bunun arkasındaki karanlık güçleri bulmak gerekiyor. İşte o zaman adalete inanacaksınız. O zaman maddi sonuca ulaşacaksınız. O zaman toplum ‘Evet, bu dava sanığı tek başına hareket etmedi. Arkasında var olan güçleri mahkeme araştırıyor’ diyecek. Eğer bu yapılırsa hukuka, adalete olan güven artacak. Ancak mahkemenin tavrı sadece sanıkla ilgili bir karar vermek. Arkasında kim olduğunu, hangi karanlık yüzlerin olduğun araştırılması ısrarla talep edilmesine rağmen gerekçesiz bir şekilde reddediliyor. 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde bağımsız ve tarafsız bir yargılama ile bu katliamın arkasındaki güçleri araştırsın istiyoruz” diye konuştu.
‘DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Hukukun “sopa olarak toplum üzerinde sallandığını” ifade eden Yılmaz, her muhalif kimliğin sözünün kesilmeye, sindirilmeye çalışıldığını dile getirdi. Yılmaz, “Toplumu bunun üzerinden dizayn etmek istiyorlar. Bu korku imparatorluğuna karşı güçlü barolar var. İzmir Barosu da bunlardan biridir. Direnmeye devam edeceğiz. Asla biat etmedik, boyun eğmedik ve boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Adalet Nöbetine katılım çağrısında bulunan Yılmaz, şunları söyledi: “Biz demokratik değerlere, hukukun üstünlüğüne, halkların kardeşliğine, cumhuriyetin değerlerine inanan; yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına inanan; kadından, çocuktan, çevreden, LGBT+’dan yana olan toplumun her kesimini bize destek vermeye çağırıyoruz. Çünkü hukuk bir gün hepimize lazım olacak.”
MA / Delal Akyüz 
İlginizi çekebilir