1 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan barış annesi Duri Kaygusuz tahliye edilmedi

Antep’te aralarında HDP ve DBP il eşbakanlarının da bulunduğu 17’si tutuklu 90 siyasetçinin yargılandığı davada 6 kişi tahliye olurken, Barış Annesi Duri Kaygusuz tahliye edilmedi.

Antep’te “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyeleri başta olmak üzere, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) il başkanı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il yöneticileri, İnsan Hakları Derneği (İHD), 78’ler Derneği, Barış Anneleri Meclisi ve belediye meclisi üyelerine yönelik 14 Kasım 2019 ile 14 Temmuz 2020 tarihinde yapılan baskınlarda gözaltına alınan ve dosyaları birleştirilen 17’si 90 siyasetçi hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Antep 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasetçiler ile Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan barış annesi Duri Kaygusuz ve Azime Balı adlı kadın tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı. Tutuklu siyasetçilerin avukatları ve tutuksuz yargılananlar ise duruşmayı salonda takip etti.

Benzer haberler

Belçika’da sömürge döneminden kalma insan…

Gezi’de fişekle vurulup engelli kalan Aydoğan’ın…

Savunma yapan siyasetçiler, kendilerine yöneltilen suçlamaların yürüttükleri siyasi parti faaliyetleri olduğunu, siyasi faaliyetlerinin suç sayılmayacağını belirterek tahliye talebinde bulundular. Avukatlar, hazırlanan iddianamenin siyasi ve taraflı olduğunu, bu çerçevede yargılamanın hukuki olmadığını, müvekkillerinin yürüttüğü siyasi parti çalışmalarının suçlama konusu olamayacağını, uzun tutukluluk hallerinin göz önünde bulundurularak tahliye ve beraat talebinde bulundu.

1 buçuk yıldır cezaevinde tutuklu bulunan hasta tutuklu barış annesi Duri Kaygusuz, savunmasını Kürtçe tercüman eşliğinde yaptı. İleri derece kalp, şeker ve hipertansiyon hastası olan Kaygusuz, kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek, uzun süredir cezaevinde tutuklu olduğunu, sağlık sorunları yaşadığını belirterek tahliye talebinde bulundu.

Verilen aranın ardında mahkeme heyeti, Bahri Yarış, İsa Aslan, Mehmet Aşkar, barış annesi Remziye Erdem, Hasan Saran ve Tahir Altuğ adlı siyasetçilerin tahliyesine, Mehmet Özkan, İsmail Berkpınar, Müslüm Kılıç, Güler Erat, Abdullah İnce, Azime Balli, Cumali Taşçı, barış annesi Duri Kaygusuz, Selman Tutumlu ve Musa Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 16 Nisan tarihine erteledi.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir