Bakırhan: Dilimiz kırmızı çizgimizdir; Kürtçe resmi dil olmalıdır

 DEM Parti, 21 Şubat Anadil Günü dolayısıyla 7 dilde grup toplantısını gerçekleştirdi. Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Dilimiz bilinmeyen dil değil, Kürtçedir. Dilimiz kırmızı çizgimizdir. Kürtçe resmi dil olmalıdır” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin haftalık Meclis grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Bakırhan, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla değerlendirmesini Kürtçe yaptı.

 BAKIRHAN KÜRTÇE KONUŞTU

 Bakırhan, “Bugün dünyada yaklaşık 7 bin dil konuşuluyor. Bunlardan yüzde 90’nı devletlerin asimilasyon politikaları nedeniyle kayboldu. Türkiye’de 100 yıl önce 20 dil konuşuluyordu. Ancak bunlardan 18’i kayboldu. Bir yazar, ‘Anadilim, benim derimdir ve diğer diller ise giysilerimdir’ der. Biz de diyoruz ki anadilimiz sadece derimiz değil, ruh ve canımızdır” dedi. 

 Baba Tahir Uryan, Elî Herîrî, Ehmedê Xanî, Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran, Cegerxwîn, Celadet Elî Bedirxan, Musa Anter, Ferhat Kurtay, Mehmed Uzun ve Kürtçe için emek veren diğer yazarları anan Bakırhan, denbêj Eyşe Şan’ın Kürtçeye dair bir şarkısının sözlerini okudu. 

 ‘AKP, KÜRTÇESİZ KÜRT YARATMAK İSTİYOR’

 Bakırhan, asimilasyon politikalarına işaret ederek, “Türkiye kurulduğundan bu yana Kürtçe üzerindeki baskılar bitmedi. Lazca, Süryanice, Çerkezce ve diğer birçok dil ortadan kaldırıldı. Türkiye yüz yıl içerisinde dil mezarlığına dönüştü. Halen zindan duvarlarında ‘Türkçe konuş çok konuş’ yazılıyor. Ancak direnişle dilimiz bugünlere kadar geldi. 

 AKP, alternatif bir Kürdoloji oluşturmak istiyor. Üniversitelerde Kürtçe bölümler açtı. Öğrenciler okulu bitirdi ancak atamaları olmadı. Seçmeli dersler başladı, TRT Şeş adında bir televizyon açtılar. Ancak burada sabahtan akşama kadar Kürtçeye hakaret ediyorlar. Kürtçesiz bir Kürt oluşturmak istiyorlar. 

 KAYYIMLAR KÜRÇENİN DÜŞMANLARIDIR  

 Kayyım darbesi sonrası Kürtçe üzerindeki saldırılar arttı. Birçok gazete, televizyon, ajans, dergi, radyo, yayınevi, okul kapatıldı. Kayyımlar ilk olarak Kürtçe sembollere saldırdı. Kurdî-Der ve Kürt Enstitüsü’nü kapattı. Celadet Elî Bedirxan ve Cegerxwîn gibi isimlerin isimlerini tabelalardan kaldırdılar. Kayyımlar, Kürt dilinin düşmanlarıdır. Erdoğan, ‘Asimilasyona karşı her çocuk kendi anadilini bilmeli’ diyor. Kürtler ‘bizim dil’ dediğinde ise ‘terörist’ oluyorlar. Meclis’te arkadaşlarımız Kürtçe konuştuğunda ‘bilinmeyen’ ya da ‘anlaşılmayan’ dil olarak kaydediliyor. Bizim dilimiz ne bilinmeyen ne de anlaşılmayan dildir. Bizim dilimiz Kürtçedir. 

 DİLİMİZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

 Yaşamın her alanında dilimizle konuşmalıyız. Dilimizi varlığımız olarak görmeliyiz. Önümüzde yerel seçimler var. Belediyeleri kayyımlardan aldığımız zaman yine çok dilli belediyeciliği hayata geçireceğiz. Dilimiz kırmızı çizgimizdir. Sözümüzdür; bu zalimler neyi bozmuşsa, biz daha iyisini yapacağız. Kürtçe kurs ve kreşler açacağız. 

 SEÇMELİYE KARŞI DEĞİLİZ, ANADİLDE EĞİTİM İSTİYORUZ 

 Seçmeli derslere karşı değiliz. Ancak 21’inci yüzyılda bu tartışmalarda utanç duyuyoruz; Bir gülle bahar gelmez. Anadil insan hakkıdır. Biz Kürtçenin resmi dil olmasını istiyoruz. 

 Yaramızı kendimiz saracağız. Derman AKP’de değildir. Derman biziz. Cegerxwîn’in bir şiiriyle sözlerimi bitirmek istiyorum:

 Ez xum xuma avên çeman

Ez çerx û govend û sema,

Tînim di nav kat û lema,

jîn im, hebûn im, tevger im…“

 SÜRYANİCE, GÜRCÜCE, ARAPÇA, ERMENİCE

 Ardından DEM Parti Mêrdîn Milletvkeili George Aslan, Süryanice; DEM Parti Mêrdîn Milletvekili Saliha Aydeniz Kürtçenin Kirmançkî lehçesinde; Bereket Kar, Arapça; Zeynep Bayram, Gürcüce ve Lazca; Murat Mıhçı ise Ermenice selamlama yaptı. 

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir