Bakırhan: Bu halk parlamentosuz da mücadele eder

Partisinin Urfa kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, “Hem içerde hem dışarıdaki başarısızlıklarını örtmek için HDP’ye saldırıyorlar. HDP 30 kez isyan etmiş bir halkın temsilidir. Bu halk parlamentosuz da mücadele eder” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni  gerçekleştirdi.

Kongreye HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, milletvekilleri Nimettulah Erdoğmuş, Ömer Öcalan, Hüda Kaya, Ayşe Sürücü ile Nusrettin Maçin, Barış Anneleri, CHP il ve ilçe başkanları ile yöneticileri, kente bulunan sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Kongrede konuşan Tuncer Bakırhan son dönemde partisine yönelik baskıların “şeytanlaştırma” amacı güttüğünü, başarısızlıklarını HDP’nin seçmenine saldırarak örtmeye çalıştıklarını söyledi.

Bakırhan şöyle devam etti: “Hem içerde hem dışarıdaki başarısızlıklarını örtmek için HDP’ye saldırıyorlar. HDP kapatılsa ne olacak? HDP’yi kapatarak Kürt sorununu çözeceğinizi mi sanıyorsunuz? HDP 30 kez isyan etmiş bir halkın temsilidir. Bu halk parlamentosuz da mücadele eder. Bu toprakların en kadim halklarına ‘siz kimsiniz’ diyorlar. Peki, siz kimsiniz? Siz Suruç’ta patlatılan bombasınız, Taybet Ana’nın katillerisiniz. Biz Üveys Ana’nın çocuklarıyız, Seyit Rıza ve Şeyh Saitlerin torunlarıyız.”

Zor bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Bakırhan, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Baskılara karşı daha da güçlenmeliyiz. Zulme karşı sessiz kalmamalıyız. Daha çok direneceğiz, örgütleneceğiz, çünkü haklıyız. Bunları götürecek yegane güç biziz. Baskıya, adaletsizliğe, haksızlığa karşı hala ayakta olduğumuz için çıldırıyorlar. Bu ülkede İmralı’da tekrardan masa kurulmasına ihtiyacı var. Bunun için diyalog ve sürece ihtiyaç var. Bunların amacı çözüm ya da anayasa değil. Bunun için yapacak tek şey var oda AKP’yi göndermek, küçük ortağını barajın altında bırakmak.”

Eşbaşkanlığa Çiğdem Karageçili ve Ziya Çalışkan seçildi.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir