Bafıl Tabalani’den Süleymaniye’deki havalimanına saldırıya ilişkin ilk açıklama

Süleymaniye’nin Erbet nahyesindeki havalimanına saldırıyı sert bir dille kınayan KYB Genel Başkanı Bafıl Tabalani, bunun Kürdistan Bölgesi’ni “istikrarsızlaştırmayı amaçladığını” söyledi. Talabani Irak hükümetini “Kürdistan topraklarını korumaya yönelik anayasal ve ulusal görevini” yerine getirmeye çağırdı.

Bugün öğleden sonra saat 14:05’te Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki tarım havalimanında şiddetli bir patlama meydana geldi.

Rûdaw’a konuşan Erbet Nahyesi Müdürü Daban Muhammed, havalimanına insansız hava araçları ile saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı Anti-Terör Birimi üyesi 3 Peşmergenin hayatını kaybettiği saldırıda 3 Peşmerge de yaralandı.

KYB Genel Başkanı Bafıl Talabani yayımladığı yazılı açıklamada saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, “Bu eylem, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın egemenliğinin açık bir şekilde ihlali ve başta Süleymaniye olmak üzere Kürdistan Bölgesi’nin barış ve istikrarını darbelemeyi amaçlayan komplonun bir parçasıdır” dedi.

Talabani, bu tehdit ve güvenlik sorunlarına karşı mücadele etmenin ve Kürdistan’ı düşmanlardan korumanın bölgedeki tüm siyasi partilerin görevi olduğunu söyledi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Talabani, “Irak hükümetine, Kürdistan da dahil olmak üzere Irak topraklarını ve hava sahasını koruma yönündeki anayasal ve ulusal görevini yerine getirmeye ve bu ihlalleri durdurmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tüm dost çevrelere ve uluslararası güçlere bu tür saldırılar karşısında ciddi bir tavır sergileme çağrısında bulunan KYB lideri, “Son yıllarda terörle mücadelede en ön saflarda yer alan ve büyük fedakarlıklar yapan biz Kürtler, bu tür terör eylemlerinin hedefi olamayız” diye belirtti.

Tarımsal çalışmalar ile eğitim amaçlı kullanılan Erbet Havalimanı 2005’te yapıldı. 2007 yılında tarımsal ilaçlama yetki belgesini aldı. 2017 yılında resmi olarak Kürdistan Bölgesi’nin üçüncü, Irak’ın ise yedinci havalimanı olarak tanındı.

 

/r’udaw/

İlginizi çekebilir