BAE’de İslamiyet öncesinden kalma bir Hristiyan manastırı keşfedildi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde İslam dininin Arap Yarımadasında yayılmasından önceki dönemlerden kalan bir Hristiyan manastırı keşfedildi.

BAE’ye ait Siniyah Adası’ndaki manastırın Basra Körfezi kıyılarında erken dönem Hristiyanların tarihine yeni bir ışık tutması bekleniyor. BAE’de bulunan bu tür ikinci manastır olan kalıntıların en az bin 400 yıl öncesine gittiği belirtildi. Bu tarih, geniş çöllerin petrol sanayini yaratarak günümüzde gökdelenlere ev sahipliği yapan Abu Dabi ve Dubai’nin birleştiği ülkeye dönüşmesinden çok öncesine denk geliyor.

Bilim insanlarına göre, İslam’ın bölgede yayılmaya başlamasıyla Hristiyanların yavaş yavaş İslamiyet’i seçmesi sonrasında iki manastır da kumlar arasında tarihe karıştı.

Günümüzde Orta Doğu genelinde Hristiyanlar azınlık durumunda.

Manastırda neler keşfedildi?

Manastırın keşfedildiği Siniyah Adası, Basra Körfezi’ndeki Dubai’nin yaklaşık 50 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor. Manastır, adanın eğik parmaklara benzer kum yığınlarından birinde keşfedildi.

Manastırın temelinde bulunan örnekler üzerinde yapılan karbon tarihleme çalışmaları 534 ve 656 yıllarına uzanıyor. İlk tarih Hazreti Muhammed’in doğumunun öncesine dayanıyor. İslam peygamberi Hazreti Muhammed 570’te doğmuşu ve 632’de yaşamını yitirmişti.

Yukarıdan bakıldığında manastırın yer olanı erken dönem Hristiyanların tek koridorlu kiliselerde ibadet ettikleri anlaşılıyor. Odalarda bir vaftiz havuzu ve dini törenlerde verilen ekmek ya da yufka pişirmek için bir fırın bulunduğu sanılıyor.

Ayrıca bir tekerlek başlığının kilise mihrabını taşıdığı ve ibadet sırasında şarabın konulduğu tertibatı sağladığı düşünülüyor.

Manastırın yanındaki ikinci bir binada ise bir avlunun etrafında dört oda bulunuyor. Buranın başrahip hatta başpiskoposun evi olabileceği belirtiliyor.

/euronews/

İlginizi çekebilir