Babacan, Erdoğan’ın Körfez turunu eleştirdi: ‘Bize para verin, Merkez Bankası’ndaki dövizi bizim damat tüketti’ diyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez turunu eleştirerek, kendi bakanlık dönemlerini hatırlattı. Körfez ziyaretleriyle “kapı kapı para dilendildiğini” söyleyen Babacan, “Ben 13 yıl hükümetteydim, gidip de ‘Bize biraz para verin, paramız bitti, Merkez Bankası’ndaki dövizi bizim damat tüketti’ demedik” diye konuştu. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan Körfez turu devam ediyor. Dün, Katar Emiri Al Sani’yle Lusail Sarayı’ndaki baş başa görüşmelerinin ardından heyetlerarası görüşme yapıldı.

Benzer haberler

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Erdoğan’ın Körfez turunu değerlendirdi. Gazeteci Cüneyt Özdemir’in programına katılan Babacan, “Kapı kapı kredi dilenmek Türkiye’ye hiç yakışmıyor. Biz bunu hiç yapmadık” dedi.

Geçmişte, AKP bakanlıkları yaptığı dönemine dair hatırlatmada bulunan Babacan, “Ben 13 yıl hükümetteydim, gidip de tek bir ülkeden, tek bir kuruş talebimiz olmadı” diye konuştu. Babacan, Özdemir’in programında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu son Körfez turuna bakın Erdoğan’ın. Evet, biz ihracattan memnun oluruz, Türkiye daha çok ihracat yapmalı. Savunma sanayii ürünlerimizi de daha çok ihraç etmeliyiz. Evet, Türkiye’ye daha çok yatırım gelmeli ama gidip de kapı kapı dolaşıp para dinlenmek, kredi dinlenmek Türkiye’ye hiç yakışmıyor. Biz bunu hiç yapmadık. Ben yıllarca başbakan yardımcılığı, ekonomi bakanlığı yaptım, dış işleri bakanlığı yaptım. Ben 13 yıl hükümetteydim, gidip de tek bir ülkeden, tek bir kuruş talebimiz olmadı. Biz ne yaptık? ‘Mal satalım size, gelin bize yatırım yapın’ dedik. İki talebimiz oldu. Gidip de ‘Bize biraz para verin, paramız bitti, Merkez Bankası’ndaki dövizi tüketti bizim damat falan’ demedik ki.”

İlginizi çekebilir