Babacan: Bu ülkede açlık var, yokluk var, yoksulluk var

DEVA Partisi lideri Babacan, dün açıklanan işsizlik rakamları üzerinden hükümete yüklendi. İşsizliğin rekor üzerine rekor kırdığının altını çizen Babacan, açıkladığı verilerle ‘mucizeler yaratan’ TÜİK’in bile artık ekonominin içine düştüğü durumu artık gizleyemediğini söyledi.

Benzer haberler

HEDEP yerel seçimlerde nasıl bir strateji izleyecek?

Reuters: İsrail, Arap ülkeleri ve Türkiye’ye…

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Ankara Şereflikoçhisar İlçe Kongresinde konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Babacan’ın gündeminde, Türkiye’nin ekonomik tablosu, işsizlik rakamları ve Kanal İstanbul vardı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) dün açıkladığı işsizlik rakamları üzerinden hükümeti eleştiren Babacan, işsizliğin rekor seviyede olduğunu, makyajlı veriler açıkladığını belirttiği TÜİK’in bile artık ekonominin içine düştüğü durumu gizleyemediğini savundu.

İktidarın ‘inadına yapacağız’ dediği Kanal İstanbul’a ilişkin de konuşan Babacan, Kanal İstanbul projesinin 3-4 yıl ötelenmesini söyledi, iktidara çağrı yaparak bu projeye harcanacak paranın, Türkiye’deki tarımsal sulama yatırımlarında kullanılması gerektiğini belirtti.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Biz kuru hamasetle ve içi boş sloganlarla vakit kaybetmiyoruz. Kaybedecek tek bir günümüzün bile olmadığını biliyoruz. Hükümet kurulduktan sonraki ilk 90 ve 360 günde atacağımız adımları kapsayan eylem planlarımızı açıklamaya başladık. 20 alanda 400 civarında eylem hazırladık. Eylemleri hem takvime bağlıyor hem de bütçesini hesap ediyoruz.

Biz ‘günü gelince bakarız, günü gelince açıklarız’ demiyoruz. Siyasetin eski yanlış alışkanlıklarına karşı çıkıyoruz. Ülkemizin tüm sorunlarının çözümü için çalışıyoruz ve bu çalışmaları halkımızla paylaşıyoruz.

KANAL İSTANBUL TEPKİSİ

Şu anda hükümet ne yapıyor? ‘İnadına Kanal İstanbul’u yapacağım’ diyor değil mi? Henüz çevre etki değerlendirmesi tam yapılmamış. Henüz Marmara Denizi’nin kirliliğini zaten görüyorsunuz, Marmara Denizi’ne, Karadeniz’e çevre açısında ne etkisi olacak belli olmayan bir projede hükümet ‘inadına yapacağım’ diyor. Kanal İstanbul’da bu rant projesinde acele edeceğinize, şöyle 3-4 yıl öteleyin, bu Kanal İstanbul’a harcayacağınız parayı dönün Türkiye’deki tarımsal sulama yatırımlarına harcayın. Şu inadınızdan vazgeçin. Şu andaki hükümetin gözü inşaat, beton, rant bunlarla kör olmuş durumda. Bakıyorlar, görmüyorlar. İstanbul gibi 16 milyonluk nüfusu olan bir şehre, 500 binlik bir şehir daha kuracağız diyorlar. Erdoğan’ın kendisi değil miydi ‘İstanbul’a ihanet ettik’ diyen biz de bu ihanetten vazgeçin diyoruz.

İlginizi çekebilir