Azerbaycan’da İlham Aliyev beşinci kez Cumhurbaşkanı seçildi

🔴 Azerbaycan’da ana muhalefetin boykot ettiği Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, yirmi yılı aşkın süredir bu görevi yürüten İlham Aliyev kazandı. Aliyev’i ilk tebrik eden Erdoğan oldu…

Azerbaycan’da bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, görevi yirmi yılı aşkın süredir yürüten İlham Aliyev açık arayla kazandı.

Seçim sonuçları ile ilgili olarak yapılan resmi açıklamaya göre Aliyev, oyların yüzde 92’sini alarak, Cumhurbaşkanlığı görevinde beçinci dönemini geçirmeye hak kazandı. Ülkenin merkezi seçim kurulu tarafından yayınlanan mesajda, seçimlere katılımın yüzde 67,7 oranında olduğu aktarıldı. Kurul, “Azerbaycan halkı İlham Aliyev’i ülkenin başkanlığına seçti” ifadeleri ile 62 yaşındaki devlet başkanının zaferini kamuoyuna duyurdu.

Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

Ülkenin en büyük iki muhalefet partisi; Azerbaycan Halk Cephesi Partisi ve Musavat Partisi, Aliyev’in sürpriz seçim ilanı sonrasında Aralık ayında seçimleri boykot kararı almıştı. Ana muhalefet partisi konumundaki Azerbaycan Halk Cephesi Partisi lideri Ali Kerimli, “özgür, adil ve demokratik” seçimlerden yana olduklarını belirterek ülkedeki seçimleri “sirk” ve siyasi sistemi “demokrasi imitasyonu” diye nitelendirmişti.

Aliyev’in zaferine ilk tebrik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Erdoğan’ın Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek kendisini seçimlerde kazandığı zafer nedeniyle tebrik ettiği belirtildi.

/DW/
İlginizi çekebilir