Azerbaycan, Türkiye şartı nedeniyle İspanya’daki görüşmeye katılmama kararı aldı

Azerbaycan, Türkiye’nin de katılması şartının kabul edilmemesi nedeniyle Ermenistan, Avrupa Birliği, Fransa ve Almanya ile İspanya’da yapılacak görüşmeye katılmama kararı aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  İspanya’nın Granada şehrinde 5 Ekim’de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yapılması beklenen görüşmeye katılmayacağını duyurdu.

Avrupa Siyasi Topluluğu’nın öncelikli gündem maddelerinin Azerbaycan-Ermenistan ve Ukrayna Savaşı olması bekleniyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın toplantıda bir araya gelmesi bekleniyordu. Aliyev ve Paşinyan’ın üst düzey bir AB yetkilisi eşliğinde görüşeceği ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birlikte 5’li formatta ya da bir dizi ikili görüşme yapılacağı konuşulurken Aliyev’den beklenmedik bir haber geldi. Aliyev, Türkiye şartı nedeniyle toplantıya katılmayacağını bildirdi.

Avrupa Siyasi Topluluğu (AST), çatışmalı bölgeler başta olmak üzere Avrupa’nın geleceğine ilişkin yol haritalarını belirlemek üzere 5 Ekim’de Avrupa Birliği’nin (AB) dönem başkanlığını yürüten İspanya’nın ev sahipliğinde Granada’da toplanacak.

 

/Ajans/

 

İlginizi çekebilir