AYM’de HDP’yi kapatma hazırlığı: Siyasi yasak istenen isimler inceleniyor

Anayasa Mahkemesi’nin HDP’yi kapatma hazırlığına başladığı ve siyasi yasak istenen kişileri tek tek incelemeye başladığı ifade edildi. HDP’nin kapatılması durumunda HEDEP’in 16 milletvekillerine siyasi yasak getirilmiş olacak.

Anayasa Mahkemesi tarafınan HDP’nin kapatılması durumunda şu anda 16 HEDEP milletvekilinin bundan etkileneceği belirtildi.

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, ”HDP kapatıldı, Sıkıntı Siyasi yasaklarda” başlıklı makalesinde Anayasa Mahkemesi’nin HDP’ye açılan kapatma davasında siyasi yasak istenen kişilerin incelenmeye alındığını yazdı.

Anayasa Mahkemesi’nin HDP dosyasını siyasi yasak istenen 541 kişi üzerinden görüşmeye başladığını kaydeden Bozkurt, yazısında şu ifadeler yer verdi: “Başlığın soru hali sizi de şaşırtmış olabilir. Kapatıldığı bilgisine ulaşamadım. Ama 541 kişi için istenilen siyasi yasakların tek tek isimler üzerinden görüşülmeye başlandığını öğrenince kapatıldığına kanaat getirdim. Davanın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kızdıracak kadar uzamasının nedeni de siyasi yasak istenilen isimlerin tek tek dosyalar halinde görüşülmesiymiş.

Benzer haberler

‘KAPATMA KARARI HDH TARAFINDAN BEKLENİYOR’

Kapatma kararı HDP tarafından uzun zamandır bekleniyor. Bunun için önlemler de alındı. İlk iddianamede 687 kişi için istenen siyasi yasak ikinci iddianamede 451’e düşmüştü. İlk iddianamedeki yasak istenen isimler arasında olan İbrahim Akın ikinci iddianamedeki listede yok ve kendisi şu anda listede yer alan 15 isim ile birlikte TBMM’de üye. İlk iddianamede adı olmayan ama ikinci iddianamedeki listeye alınan Saliha Aydeniz de şu anda milletvekili sıralarında. Liste, mahkeme tarafından tam olarak onaylanırsa HEDEP’li 16 milletvekilini etkileyecek.

 

/Kronos/

İlginizi çekebilir