Aydeniz: Kürtler statüsüz yaşamı kabul etmeyecek

DTK, DBP VE HDP heyeti Mardin’de sürdürdüğü program kapsamında köylerde halk toplantıları düzenledi. Toplantılarda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz “Kürtler anadilsiz, statüsüz bir yaşamı kabul etmeyecek” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Kürt ulusal birliğine dikkat çekmek amacıyla başlatılan “Dem Dema Yekîtîya Netewî û Azadîye ye” programı Mardin’in ilçelerinde sürüyor.

Program kapsamında heyet bugün Mazıdağı ve Derik ilçelerinde aralarında DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz, Keskin Bayındır, HDP Mardin Milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar ile parti il ve ilçe yöneticilerinin olduğu heyet temaslarda bulundu. ,

Halkların sorunlarına çözüm üretmek amacıyla yola çıktıklarını belirten Aydeniz, İmralı’da ağır bir tecrit uygulandığını ve bunun tüm ülkeye yayıldığını belirtti. Tecride karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemlerinin devam ettiğini ifade eden Aydeniz, halkların ve kadınların üzerinde de ağır baskılar olduğunu ifade etti. İktidarın söylemlerinin her gün Kürtlerin ortadan kaldırılması, dillerinin yasaklanması, haklarının yok sayılması üzerine olduğunu belirten Aydeniz, “Buna karşı bu çalışmayı önümüze koyduk. Bilinsin ki; Kürt gençleri, Kürt kadınları, Kürt halkı, bu kirli politikayı, tecrit politikasını, Kürtlerin yok sayılmasını, iradesine kayyım atanmasından razı değil” ifadelerini kullandı. 

/MA/

İlginizi çekebilir