Avusturyalı Yahudi, savaşta kendisini saklayan Fransız köyüne 2 milyon Euro’luk servetini bağışladı

Avusturyalı Yahudi Erich Schwam, 2. Dünya Savaşı sırasında çocuk yaştayken kendisini saklayan Fransız köyüne 2 milyon Euro tutarındaki tüm mirasını bağışladı.

Fransa’nın güneyinde yer alan ve diğer yerleşim birimlerinden oldukça tecrit bir durumda bulunan Chambon-sur-Lignon köyünde, 2 bin 500 kişi yaşıyor.

Aralık ayında 90 yaşında Lyon’da yaşama gözlerini yuman Schwam’ın, varisi olabilecek başka yakın akrabası bulunmadığı ortaya çıktı.

Benzer haberler

Uluslararası IŞİD Karşıtı Koalisyon, Türkiye’nin…

Gazprom, Kuzey Akım üzerinden doğal gaz akışını 3 günlüğüne…

Chambon-sur-Lignon köyünün idari yöneticilerinden Denise Vallet, Euronews’e yaptığı açıklamada, “Biz bu bağıştan çok etkilendik. Bırakılan bağıştan çok, köy halkının geçmiş tarihteki tutumu bizim için çok önemli ve gurur verici.” diye konuştu.

Avusturyalı Yahudi çocuğu hatırlayan tanık var
Köyün yaşlılarından birinin Avusturyalı Yahudi’yi hatırladığını belirten Vallet, “Erich, ilk olarak köyün okuluna gitmiş. Onu tanıyan bir akranı buna tanıklık ediyor. Yaşı şu an oldukça ileri olan bu tanık, yine okuldaki karı-koca öğretmen olarak çalışan bir ailenin çocuğu. Erich’ın okula her zaman en erken gelen talebe olduğunu hatırlayan bu tanık, oldukça mutsuz görünen ve yalnız dolaşan bu çocukla arkadaşlık etmesi için ailesinin kendisini sürekli teşvik ettiğini söylüyor.” dedi.

Erich’in, savaşın ardından Lyon’a yerleşip burada Eczacılık Fakültesi’nde eğitim görüp yine bu kentte evlendiği belirlendi.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir