Avustralya, ‘Çin ve Rus tehdidine’ karşı uzun menzilli füze ediniyor

Avustralya, Rusya ve Çin’in artan tehditleri karşısında uzun menzilli füze edinme planlarını hızlandırdı.

Savunma Bakanı Peter Dutton, savaş uçaklarının silahlandırılmasının ve savaş gemilerinin modernizasyonunun ülkeye 3,5 milyar Avustralya dolarına mal olacağını ve Avustralya’nın potansiyel düşmanlara karşı caydırıcılığını artıracağını söyledi.

Dutton, Çin’in Tayvan’a yönelik olası bir saldırısının 2040’larda gerçekleşebileceğine dair bir öngörü bulunduğunu ancak bu öngörünün artık değiştiğini düşündüğünü dile getirdi.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcına atıfta bulunan Dutton, “Ukrayna’da olanlara baktığımızda, Rusya’nın Polonya’ya veya Avrupa’da başka bir yere girme ihtimali var. Bu 1930’ların tekrarı olur” dedi.

Avustralya’nın yeniden gözden geçirdiği savunma planlarına göre FA-18F Super Hornet savaş uçakları, planlanandan üç yıl önce 2024 yılına kadar ABD yapımı geliştirilmiş havadan karaya füzelerle donatılacak.

JASSM-ER füzelerinin menzili ise 900 kilometreye kadar ulaşabilecek. Ayrıca plana göre ANZAC sınıfı fırkateynler ve Hobart sınıfı savaş gemileri, planlanandan beş yıl önce 2024 yılında Norveç yapımı Kongsberg NSM füzeleriyle donatılacak.

Savunma planlarının revizyonu, Solomon Adaları’nın Çin ile yaptığı güvenlik anlaşmasının ardından geldi. Anlaşmaya göre Çin, bölgedeki olası bir istikrarsızlığa müdahale için Güney Pasifik adalarına askeri personel gönderebilecek.

ABD’li yetkililer, Solomons-Çin anlaşmasını “endişe verici” olarak nitelemişti.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir