Avukatları Öcalan için CPT’ye başvuru yaptı: Acil ziyaret edin

 Asrın Hukuk Bürosu, 17 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş için CPT’ye “acil ziyaret edin” talebiyle başvuru yaptı. 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’tan 17 aydır haber alınamamasına dair Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) başvuru yapıldı. Asrın Hukuk Bürosu tarafından yapılan başvuruda, mutlak iletişimsizlik anlamına gelen ve her türlü ihlal riskini barındıran “incommunicado” koşullarının devam ettiği belirtildi.
”İmralı’da işkence yasağının sistematik bir şekilde ihlal edildiğine” dikkat çekilen başvuruda, 2022 Nisan-Ağustos ayları arasındaki tarihi kapsayan gelişmelere dair CPT’ye bilgilendirme yapıldı.
1 Nisan ile 31 Ağustos 2022 tarihleri arasındaki dönemde, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına ve İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne 40 avukat görüşü ve 21 aile görüşü yapıldığı bilgisi başvuruda yer aldı. Söz konusu başvuruların tamamının engellendiği aktarıldı.
Başvuruda, müvekkillerin avukatları ile görüştürülmemeleri ve öznel tutulma koşullarının işkence yasağına aykırı olması sebebiyle 775 avukat tarafından 10 Haziran 2022 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi İdaresine “bir an önce avukat ziyaretlerinin gerçekleştirilmesine” yönelik başvuru yapıldığı hatırlatıldı. Başvuruda, baro başkanlarının da aralarında olduğu avukatların başvurularına herhangi bir cevap verilmediği belirtildi.
Başvuruda, şu taleplere yer verildi:
“* Komite’nizin ACİL bir şekilde İmralı Adasına DE FACTO ziyaret gerçekleştirmesi,
* Avukat ziyaretlerinin derhal gerçekleştirilmesi ve devamlılığının sağlanması ile hukuka aykırı mahkeme kararları ile engellenmesine son verilmesinin sağlanması,
* Aile ve vasi ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi ve devamlılığının sağlanması ile hukuka aykırı disiplin cezaları ile engellenmesine son verilmesinin sağlanması,
* Ziyaret haklarının tesis edilmesine paralel bir şekilde rutin telefon haklarının yerine getirilmesi,
* Mektup ve faks gibi iletişim araçları önündeki tüm engellere son verilmesinin sağlanması,
* Gazete, dergi ve kitaplar ile ilgili fiili veya hukuka aykırı uygulamaların son bulmasının sağlanması,
* İşkence, insanlık dışı ve kötü muamele koşulları ile incommunicado halini ortadan kaldıracak zorlayıcı tedbirin alınması ve Sözleşme 10/2. Maddesinde düzenlenen prosedürlerin işletilmesi ivedilikle talep olunur.”
MA / Diren Yurtsever
İlginizi çekebilir