Avukat Sedat Düşünmez’e polis şiddet uyguladı

HDP yöneticilerinden avukat Sedat Düşünmez, Paris’te katledilen Mîr Perwer’in cenaze töreninden dönerken durdurulduğu polis kontrol noktasında darp edildi. 
Fransa’nın başkenti Paris’te 23 Aralık’ta Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıda katledilen sanatçı Mîr Perwer’in (Mehmet Şirin Aydın) cenazesi, 5 Ocak’ta memleketi Mûş merkeze bağlı Ewran (Yeşilova) beldesinde asker saldırısına rağmen kitlesel defnedildi. Cenaze törenine katılanlardan biri olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü yöneticilerinden avukat Sedat Düşünmez’in dönüş yolunda kontrol noktasında polislerin saldırısına uğradığı öğrenildi.
Gördüğü şiddet nedeniyle vücudunun birçok yerine morluklar oluşan Düşünmez, bir süre gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Düşünmez, kendisine şiddet uygulayan polisler hakkında şikayetçi oldu.
SİNKAFLI KÜFÜRLER
Düşünmez, karakolda verdiği ifadede, kontrol noktasından geçtikten sonra araçlarının yeniden durdurulduğunu aktardı. Kaba davranışlara karşı uyardığı polislerin kendisine saldırdığını belirten Düşünmez, olay günü yaşananlara dair ifadesinde şunları belirtti: “HDP Wan İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun, polis memurlarından birine ‘bizi döndürme sebebini öğrenebilir miyiz’ diye sordu. Polis cevap vermedi. Karakoyun, sonra tekrar ‘Yetkili biri var ise görüşebilir miyim’ dedi. O anda uzun boylu sakallı üzerinde TEM hırkası bulunan bir şahıs geldi ve ‘Devam edin uzatmayın’ dedi. Tekrar Handan hanım, ‘dönüş sebebini öğrenebilir miyiz’ diye sordu. Polis memuru kimlikleri istedi.  Ben de polise ‘Siz devleti temsil ediyorsunuz, biraz daha kibar bir üslupla kadın arkadaşa ‘kimliğinizi verir misiniz’ deseniz kimlikleri vereceğiz. Ben de avukatım uygulamayı biliyorum’ dedim. Sözümü tamamlamadan polis ‘Sen kimsin’ diyerek, benim tarafımdaki kapıyı açtı. 3 ya da 4 sivil giyimli sakallı polis vardı. Daha sonra beyaz saçlı omzunda 3 yıldız olan bir polis memuru geldi. Kalabalığın arasında kafasını uzattı.”
KAMERALARIN GÖRMEDİĞİ YERDE ŞİDDET
Komiserin “Sen kimliğini vermiyor musun?” diyerek kendisini arabadan zorla çıkardığını ifade eden Düşünmez, komiserin sinkaflı küfürler ettiğini de aktardı. Düşünmez, “Kalabalık arasında bana tekme yumruk atarak MOBESE’nin görüş alanından çıkarttı. Beton blokun bulunduğu yere götürdüler. Beni yüzüstü yere yatırıp kafamı yere vurdular, kafamı yere sürterek, beni ters kelepçelediler ve karnıma sırtıma tekmeler attılar. Sonra beni ayağa kaldırıp, kafamı yüzüm dönük beton duvara yapıştırdılar” diye konuştu.
‘DAHA AKILLANMADIN MI’ TEHDİDİ   
Karakola götürülürken “Bu p*ç daha akıllanmadı mı?” şeklinde tehdit edildiğini ve sol gözüne yumruk atıldığını ifade eden Düşünmez, ifadesinin devamında şunları paylaştı: “Sonrasında beni çekiştirip gözaltı aracına bindirdiler. Gözaltı aracının merdivenine ayağımı attığımda, dizleri ile sırtıma vurdular, küfür ettiler. Yaklaşık olarak 1 saate yakın soğuk üfleyen klimayı açıp araçta beklettiler.”
Mezopotamya Ajansı / Berivan Kutlu
İlginizi çekebilir