Avukat, insan hakları savunucusu Nurcan Kaya hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istendi

Avukat,  insan hakları savunucusu, Artı gerçek yazarı Nurcan Kaya’nın “Kobani’de yalnızca Kürtler değil, orada yaşayan bütün halklar direniyor. Demokratik Araplar da direniyor…” şeklindeki paylaşım nedeniyle 5 yıla kadar hapis cezası istendi.
 Avukat,  insan hakları savunucusu, Artı gerçek yazarı, Nurcan Kaya hakkında Twitter hesabında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek  “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Hak savunucusu Kaya’nın katılmadığı duruşmaya avukatı Erselan Aktan katıldı.

SAVCI CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Duruşmada ilk olarak söz alan savcı, davaya ilişkin tevsii tahkikat taleplerinin olmadığını belirterek, esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu söyledi. Savcı, esas hakkındaki mütalaada, Kaya’nın kullandığı sosyal medya hesabı aracılığıyla  “Kobani’de yalnızca Kürtler değil, orada yaşayan bütün halklar direniyor. Demokratik Araplar da direniyor, şehitler verdiler maalesef.” Şeklinde paylaşım yaptığı hatırlatıldı. Kaya’nın herkese açık bir şekilde yaptığı bu paylaşımla PKK, KCK ve YPG silahlı örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterdiği, övdüğü ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edici nitelikte olduğu ileri sürülerek Kaya’nın basın ve yayın yoluyla “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca Kaya hakkında TCK’nin 53 maddesinde yer alan seçme, seçilme, velayet hakkı kısıtlanmasına ilişkin hükümlerinde uygulanmasını talep etti.
EYLÜL AYINA ERTELENDİ
Esas hakkındaki mütalaaya karşı söz alan avukat Erselan Aktan ise müvekkilinin cezalandırılması istemiyle hazırlanan mütalaayı kabul etmediklerini ifade ederek, mütalaaya karşı esas hakkındaki savunmaları için süre verilmesini talep etti.
Mahkeme heyeti, Kaya’nın avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için bir sonraki celseye kadar süre vererek, davayı 27 Eylül tarihine erteledi.
/MA/
İlginizi çekebilir