Avukat Aytaç Ünsal, sağlık sorunlarına rağmen hala hapishanede tutuluyor

Adil yargılanma talebiyle 213 günlük ölüm orucunun ardından tahliye olup infazı ertelenen ancak 10 Aralık 2020’de infaz erteleme kararı kaldırılarak Edirne F Tipi Hapishanesi’ne konulan Avukat Aytaç Ünsal’ın sağlık durumu iyi değil. Avukatı Berrak Çağlar, Anayasa Mahkemesi’nin Adli Tıp Kurumu’nun raporunu yok sayarak, tahliye taleplerini reddettiğini kaydetti.

Avukat Aytaç Ünsal’ın annesi emekli hâkim Nermin Uysal, oğlunun ciddi sağlık sorunlarının sürdüğünü belirtti. Uysal, oğlunun bir an önce infaz ertelemesinin yapılarak, sağlıklı ve güvenli ortamda tedavi edilmesini talep ediyor.

Aytaç Ünsal’ın yaşadığı sorunlara için verilen bilgiler şöyle:

– Tedavisi için gerekli B1 vitamini hala tarafına verilmemektedir.
– Son hücre aramasına gelen gardiyanlar korona tedbirlerine riayet etmeden, çok kalabalık, maskesiz, eldivensiz gelmiştir. Buna tepki gösteren Aytaç Ünsal’a 1 gün hücre cezası verilmiştir.
– Basit meselelerden verilen bu hücre cezaları ile artık hükümlü olan Aytaç Ünsal’ın infaz süresini de uzatmak için yapılmaktadır.
– Yaşadığı sorunları gazetecilere ve milletvekillerine yazdığı mektuplar engellenmektedir.

“213 GÜN ÖLÜM ORUCU YAPAN AYTAÇ ÜNSAL 8 METREKARELİK HÜCREDE TUTULUYOR”

Avukat Berrak Çağlar, PİRHA’ya Aytaç Ünsal’ın sağlık durumuna ve yaşanan sürece ilişkin konuştu.

Çağlar, “Aytaç Ünsal Adli Tıp Kurumu raporuna rağmen tutuklu ve anayasa Mahkemesi tedbir talepli başvurumuzu tedbir yönünden reddetti. Tedbir talebimiz şuydu: Tahliye talep ettik. anayasa Mahkemesi’ne bu tutukluluğun hak ihlali teşkil ettiğine dair bir başvuru yaptık. anayasa Mahkemesi bir ara karar verdi. Tedbir talebimizi reddederek ara karar verdi. Hapishaneye müzekkere yazdığını söyledi. Bu kişinin sağlık hakkıyla erişip erişmediğiyle ilgili hapishaneye müzekkere yazdı. Hapishane de müzekkere cevabında kişinin sağlık kurumlarına erişiminde herhangi bir problem olmadığı, istenilen zamanda hastaneye götürüldüğünü dolayısıyla bu aşamada tahliyesine gerek olmadığını belirtti. Ortada bir Adli Tıp Kurumu raporu var. Diyor ki bu kişi bu durumda hapishanede kalamaz. 8 metrekarelik bir tecrit hücresinde, sağlıklı bir insanın kalamayacağı bir yerde, 213 gün ölüm orucu yapmış bir kişinin kalamayacağı açık. Adli Tıp Kurumu’nun da raporu var” diye konuştu.

Avukat Berrak Çağlar Anayasa Mahkemesi’nin Adli Tıp Kurumu’nun raporunu yok saymasının kabul edilemeyeceğini belirterek, “İyi de biz hapishanede kalmasını istemiyoruz ki. Tahliyesini istiyoruz” dedi.

Bu arada Aytaç Ünsal’ın da aralarında olduğu tutuklu avukatlar Soma katliamı, KHK ile işten atılan eğitimciler Nuriye Gülmen-Semih Özakça, Berkin Elvan, Beyoğlu Karakolunda öldürülen Festus Okey, Dilek Doğan, cezaevinde işkence ile öldürülen Engin Çeber, Şemdinli davası, İstanbul ve Ankara’da kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılanların davaları gibi önemli davaları üstleniyorlardı.

 

PİRHA

İlginizi çekebilir