Avrupa’nın dört bir yanındaki işçiler7 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sokaktaydı

Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası enerji ve gıda krizinin yaşandığı dönemde artan enflasyondan olumsuz etkilenen işçiler daha iyi ücret ve çalışma koşulları talep etti.

Fransa’da emeklilik yaşı tartışmalarının devam ettiği dönemde şiddet olayları 1 Mayıs’ta da devam etti.

 

Benzer haberler

Metin-Kemal Kahraman’ın Bingöl konseri iptal edildi

Gezi Davası’nda Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit…

Avrupa’da 1 Mayıs: İşçiler daha iyi ücret ve çalışma koşulları talep etti

Access to the comments
YORUMLAR
Paris'teki gösterilerde şiddet olayları yaşandı
Paris’teki gösterilerde şiddet olayları yaşandı   –  ©  Aurelien Morissard/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
 euronews

Avrupa’nın dört bir yanındaki işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yürüdü. Artan enflasyondan olumsuz etkilenen işçiler daha iyi ücret ve çalışma koşulları talep etti.

Avrupa’nın dört bir yanındaki işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yürüdü.

Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası enerji ve gıda krizinin yaşandığı dönemde artan enflasyondan olumsuz etkilenen işçiler daha iyi ücret ve çalışma koşulları talep etti.

Fransa’da emeklilik yaşı tartışmalarının devam ettiği dönemde şiddet olayları 1 Mayıs’ta da devam etti.

ADVERTISING

İklim aktivistleri Paris’te bir Louis Vuitton müzesini sprey boyayla boyadı; Almanya’daki protestocular kadınları ve LGBTQ+ bireyleri hedef alan şiddete karşı gösteri yaptı.

Fransa’da olaylı 1 Mayıs

Fransa’da emeklilik yaşının 2 yıl uzatılmasını içeren reforma karşı çıkanlar, ülke çapında gösteriler düzenledi.

Fransa’nın büyük sendikalarının çağrısıyla, başkent Paris başta olmak üzere, Strazburg, Marsilya, Toulouse, Vannes, Rouen ve Rennes dahil birçok kentte reform karşıtı kitlesel eylemlerin 13’üncüsü yapıldı.

Paris ve çevresinde toplu taşımadan sorumlu kurum RATP, gösteriler nedeniyle birçok tren ve metro istasyonunu kapattı.

Aşırılık yanlısı protestocu gruplar Paris’teki mağazaların ve bankaların camlarını kırdı. Çevik kuvvet polisleri saldırganlara göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Paris polisi 30 kişiyi gözaltına alırken Lyon ve Nantes’da da çatışmalar yaşandığı bildirildi.

Ülkenin en büyük sendikalarından CGT Genel Sekreteri Sophie Binet ise hükümete, gösterilerde polisi kışkırtmama çağrısı yaptı. Önceki birçok gösteride de aşırı sağcıların ve sivil giyimli polislerin göstericilere karışarak provokatif eylemlerde bulunduğu iddia edilmişti.

Taksim’de yürüyüş yasağı

İstanbul’da çeşitli noktalarında izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen gruplara müdahale eden polis, 170 kişiyi gözaltına aldı.

İmam Adnan Sokağı’ndan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen bir gruba polis ekipleri müdahale etti.

Beşiktaş’ta ara sokaklardan Barbaros Bulvarı’na çıkarak Taksim’e yürümek isteyen Halkın Kurtuluşu Partisi üyelerine de izin verilmedi. Grubun eylemi nedeniyle Barbaros Bulvarı Levent istikametinde trafik bir süre durdu.

Beşiktaş Çarşı’da toplanan ve ellerindeki pankartla Taksim’e doğru yürüyüş yapmak isteyen Umut-Sen üyesi bir grubun geçişine polis izin vermedi.

Öte yandan, Maltepe Etkinlik Alanı’ndaki kutlamalara katılmak için sahil yolunda yürüyüş yapan “Partizan” isimli gruba, açılan yasa dışı pankart nedeniyle polis müdahale etti. Polis, direnen gruba karşı biber gazı kullandı. Bu sırada gruptakilerin saldırdığı polis otobüsünün camları kırıldı. Polis, pankartlara el koydu.

Güvenlik önlemleri kapsamında kapatılan İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklardaki bariyerler akşam saatlerinde kaldırıldı.

İspanya: Dört günlük hafta önerisi

İspanya’nın başkenti Madrid’de bir araya gelen İşçi sendikası üyesi binlerce kişi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlenen gösteri yürüyüşüne katıldı.

İspanya’nın önde gelen sendikaları, Avrupa Birliği ortalamasına kıyasla düşük olan maaşların enflasyona paralel olarak artmaması halinde “sosyal çatışma” uyarısında bulundu.

Ülke genelinde 70’ten fazla yürüyüş düzenlendi. Sendikalar ayrıca İspanya’nın dört günlük çalışma haftasına geçmesine yönelik teşvikleri de övdü.

Kaynak : euronews

İlginizi çekebilir