Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu: Rojava’ya yapılan saldırılar durdurulmalıdır

Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu, Strasbourg AP’de düzenledikleri basın açıklamasında,Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarının durdurulmasını istedi.

Parlamentoda düzenlenen basın toplantısında, ”Türk devletinin işlediği savaş suçlarına, sivil halka yönelik saldırılarına ve uluslararası hukuka aykırı davranmasına” dikkat çekildi.

Toplantıda Avusturya sosyal demokrat grubu sözcüsü Andreas Shider, Sol Grup Başkan Yardımcısı ve Kürt Dostluk Grubu Koordinatörlerinden Nikolaj Willamson, Fransua Alfonsi EFA Özgür Avrupa Grubu, Evin İncir Sosyal Demokrat grubundan, Katrine Langesiepen Yeşiller Grubundan hazır bulundu.

Benzer haberler

Axios: CIA Başkanı Burns, MİT Başkanı Fidan’a…

MHP’li Kayaalp’i beraat ettiren hakim, Musa Orhan’ı da…

Toplantıda konuşan Andreas Shider, ”Türkiye’nin Rojava’daki ve İran’ın da Irak toprakları içindeki saldırılarını kınayarak AB ve AB’nin diğer kurumlarını bu saldırılara karşı harekete geçmeye” çağırdı.

Sol Grup Başkan Yardımcısı Nikolaj Willamsonn ise ”Erdoğan’ın saldırılarının IŞİD’e karşı mücadeleye vurulmuş bir darbe olarak” nitelendirerek saldırıların durmaması halinde AB’ye Türkiye’ye ekonomik ve politik yaptırımlar bulunması talebini dillendirdi.

Sosyal Demokrat grubundan Evin İncir ise uluslararası kamuoyunu harekete geçerek Kürtleri savunmaya çağırdı.

/ANF/

İlginizi çekebilir