Avrupa Parlamentosu ilk defa ‘kalıcı ateşkes’ çağrısında bulundu

Ateşkes talebi, Avrupa Parlamentosu’nun ekim ayında kabul ettiği ve Gazze’deki sivillere yardım akışının hızlandırılması için insani “duraklama” çağrısında bulunan önceki tutumunda önemli bir değişimi temsil ediyor.

Benzer haberler

Rusya’dan İsveç’e uyarı: Baltık Denizi NATO…

Bitcoin’in fiyatı ilk kez 60 bin doları geçti

Avrupa Parlamentosu ilk kez Gazze’de “kalıcı ateşkes” ve İsrail ile Hamas arasındaki savaşa bir çözüm bulunması için siyasi çabaların başlatılması çağrısında bulundu.

Tamamen sembolik nitelikte olan ve yasal bir ağırlığı bulunmayan karar, merkez sağ milletvekillerinin kaygılarını gidermek için yapılan uzlaşmanın ardından perşembe günü Strazburg’daki genel kurulda 312 lehte, 131 aleyhte ve 72 çekimser oyla kabul edildi.

Ateşkes talebi, Avrupa Parlamentosu’nun ekim ayında kabul ettiği ve Gazze’deki sivillere yardım akışının hızlandırılması için “insani duraklama” çağrısında bulunan önceki tutumunda önemli bir değişimi temsil ediyor.

Parlamentonun sol eğilimli ve merkezci grupları ateşkes çağrısını açıkça desteklerken, parlamentodaki en büyük grup olan merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP) üyeleri ise çekincelerini dile getirmişti. Oylama 500 lehte, 21 aleyhte ve 24 çekimser oyla kabul edilmişti.

İlginizi çekebilir