Avrupa Parlamentosu asgari ücret direktifini kabul etti

Avrupa Parlamentosu (AP) genel kurulu “üye ülkelerde asgari ücretin yeterli bir yaşam standardı sağlayacak seviyede olmasını” öngören direktifi kabul etti.

AP Sosyalistler ve Demokratlar milletvekili Agnes Jongerius oylama öncesinde “Market fiyatları, enerji faturaları ve ev masrafları patladı. İnsanlar gerçekten ayın sonunu getirmekte zorluk çekiyor. Kaybedecek zamanımız yok, çalışmanın yeniden karşılığı olmalı” diye konuştu.

505’e karşı 92 aleyhte ve 44 çekimser oyla kabul edilen direktifle yüksek enflasyon ve enerji fiyatlarının tavan yaptığı bir dönemde zorlanan hanehalklarına destek olunması amaçlanıyor.

Direktife rağmen asgari ücretler Avrupa Birliği çapında değişkenlik gösterecek ve üye ülkeler kendileri için uygun ücreti belirleyebilecek. En yüksek asgari ücretler Lüksemburg, İrlanda ve Almanya’da, en düşükler ise Bulgaristan, Letonya ve Estonya’da uygulanıyor.

Her ülke asgari ücreti kendi koşullarına göre belirleyecek

Direktif sayesinde uygulanacak ulusal asgari ücret tutarının üye ülkeler “hayat pahalılığı ve geniş çerçevede ücret düzeylerini dikkate alarak çalışanların yeterli bir yaşam standardına ulaşması” güvence altına alınacak.

Yasal düzenleme AB’de bir iş sözleşmesi altında çalışan ya da bir iş ilişkisi bulunan çalışanları kapsıyor.

Direktifin bu yılın sonunda toplanacak olan AB Konseyi’nde onaylanmasının ardından ulusal hükümetlerin iki yıl içinde direktifi uygulamaya koymaları bekleniyor.

Direktif ayrıca sendikaların işçilerin yüzde 80’inden daha azını kapsadığı ülkelerde toplu pazarlık unsurunu güçlendirilecek.

/euronews/

İlginizi çekebilir