Avrupa Konseyi, Ukraynalı çocukların Rusya’ya kaçırılmasına ‘soykırım’ dedi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi perşembe günü yaptıkları resmi oylamada Ukraynalı çocukların Rusya tarafından kaçırılarak Rus topraklarına gönderilmesini “soykırım” olarak tanıdı.

Kararda sınır dışı edilen çocukların Rus dilinde yeniden eğitime tabi tutularak, Ukraynaca konuşmaları yasaklanarak ve Kremlin propagandasına maruz bırakılarak bir ‘Ruslaştırma’ sürecinden geçtikleri belirtildi.

“Ukraynalı çocukların bu şekilde nakledilmeleri, devlet politikası olarak ‘açıkça planlanmış ve sistematik bir şekilde organize edilmiştir'” denilen kararda “Ukraynalı kimlikleriyle olan her türlü bağın ve özelliğin yok edilmesi amaçlanmıştır.” tespiti yer aldı.

Benzer haberler

‘Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kürdistan’…

Madımak Katliamı Davası kararına tepki: Affetmeyeceğiz

Meclisin kararında toplanan bilginin uluslararası tanımlara göre “soykırım” olduğuna dikkat çekilerek buna olanak sağlayanların uygun şekilde cezalandırılması ve çocukların güvenli şekilde ülkelerine dönmesinin sağlanması istendi.

Portekizli milletvekili Paulo Pisco tarafından hazırlanan raporun oylandığı oturumda 87’ye karşı bir karşı oyla kullanıldı. Norveçli muhafazakar milletvekili rapor için karşı oy kullanırken, Alman aşırı sağ AfD milletvekili oylamada çekimser kaldı.

İlginizi çekebilir