Atina’dan Erdoğan’a: Kuzey Kore tavırlarına yer yok

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina’ya yönelik füze tehdini “kabul edilemez” olarak tanımlayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias “Kuzey Kore tavırlarının NATO’da yeri yok” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’ya yönelik füze tehdidini “Kuzey Kore tavırları” diye niteledi. AB Dışişleri Bakanları toplantısı için geldiği Brüksel’de konuşan Dendias, Erdoğan’ın sözleri için, “NATO üyesi bir müttefik ülke tarafından Yunanistan’a füze saldırısı tehdidinde bulunulması kabul edilemez ve evrensel olarak kınanması gerekir” dedi. Dendias, “Kuzey Kore tavırlarının NATO’da yeri yoktur, olmamalıdır” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü yaptığı konuşmada, Türkiye’nin savunma sanayisindeki çalışmalarından bahsederek “Tayfun” füzesine değinmişti. Erdoğan, “Bu üretim tabii Yunan’ı ürkütüyor. ‘Tayfun’ diyorsun, Yunan ürküyor, ‘Atina’yı vurur’ diyor. Vuracak tabii. Sen rahat durmazsan, sen Amerika’dan adalara, şuradan, buradan bir şey almaya çalışırsan Türkiye gibi bir ülke herhalde armut toplamayacak, bir şeyler yapması lazım” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın sözleri Yunan basınında geniş yer bulmuş, “Türkiye Atina’yı vurmakla tedhit etti” yönünde haberler çıkmıştı.

/DW/

İlginizi çekebilir