Asya Abdullah: Suriye anayasasının oluşturulmasında kadınlar aktif rol oynamalı

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi’nin 1’inci Kongresi’nde konuşan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Koordinasyon üyesi Asya Abdullah, Suriye’de yaşanan krize dikkat çekerek, “Kadınlar bölgede krizi çözmeli ve Suriye Anayasasının oluşturulmasında aktif rol oynamalıdır” dedi. 

“Kadın devrimi demokratik ve özgür toplum güvencesidir” şiarıyla Qamişlo’da bulunan Rojava Üniversitesi’nde 200 delegasyonun katılımıyla sabah saatlerinde başlayan Kuzey ve Doğu Suriye 1’inci Kadın Meclisi Kongresi, konuşmalarla devam ediyor.

‘KRİZ PLANLARINA KARŞI MÜCADELE EDİLMELİ’

Kongrede ilk söz alan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Koordinasyon üyesi Asya Abdullah, bütün dünyanın şuan yaşadığı sağlık ve ekonomik krize dikkat çekerek, bu krizin kapitalist devletler tarafından örgütlendiğini dile getirdi. Asya, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına karşı yürütülen bu planlar karşısında mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

KADINLAR AKTİF ROL OYNAMALI

Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların direniş mücadelelerinin önemli bir aşamada olduğunu söyleyen Asya, “Bu nedenle biz kadınlar bölgede elde edilen kazanımları korumalıyız. Krizi çözmeli ve kadınlar Suriye Anayasasının oluşturulmasında aktif rol oynamalıdır” dedi.

Suriye’deki kadın siyasi örgütlerinin Anayasa’nın oluşturması konusunda birlik olması gerektiğini dile getiren Asya, işgal bölgelerinde kadınlara karşı yürütülen siyasetleri açığa çıkarmaları gerektiğini vurguladı.

‘ ULUSLARARASI KAMUOYU İŞGAL BÖLGELERİNE ÇÖZÜM BULMAK ZORUNDA’

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) adına konuşan Emîne Omer, kongrenin zor koşullar altında yapıldığını belirterek, “kadınlar Özerk Yönetim içinde bütün engellemelere karşı direndiği için bu kongre büyük bir önem taşıyor” dedi. Suriye’de krizin nedenini uluslararası kamuoyunun sessizliğine bağlayan Emîne, “Uluslararası kamuoyu özellikle işgal bölgelerindeki kadınlara yönelik şiddet ve yürütülen siyasete başta olmak üzere Suriye krizine bir çözüm bulmak zorundadır”

Siyasi bir çözümün olması gerektiğine işaret eden Emîne, kadınlarında bunda yer alması gerektiğini dile getirdi. İşgalci Türk devletinin işgal bölgelerinde işlediği suçlara değinen Emîne, Türk devletinin amacının Kürt ve bölgedeki halkı yok etmeyi amaçladığını söyledi.

MÜCADELELERİNİ SÜRDÜRECEKLER

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi adına Cîhan Xidro daha sonra söz aldı. Kuzey ve Doğu Suriye’de kadın birliğine ihtiyaç olduğunu dikkat çeken Cîhan, kadınların büyük inançlarla alınan kararlara katılması gerektiğini belirtti. Cîhan, “Birçok dış güç Kuzey ve Doğu Suriye demokratik projesinin yenilgiye uğratmaya çalışıyor. Ancak, direnişimiz daimdir. Temelini de demokratik ulu prensibinden ve şehitlerin elde ettiği kazançlardan alıyor” diye konuştu. Cîhan, Suriye’deki bütün kadınların yer alacağı bir platform oluşturuncaya kadar, kalıcı haklar elde edinceye ve Suriye için yeni bir gelecek inşa edinceye kadar Kuzey ve Doğu Suriye’de mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

KADINLAR BÖLGE GÜVENLİĞİNDE YER ALDI

YPJ adına konuşan Sewsen Ferhad ise, kadınların bölge güvenliği konusunda yer aldığını ve önemli bir rol oynadıklarına vurgu yaptı. Kadınlara seslenen Sewsen, “Bütün dünyaya kadınların toplumu koruyacağını gösterelim” dedi.

Konuşmaların ardından Şehit Aileleri Meclisi ve Gazi Kurumu’na ödül verildi.

/ANHA/

İlginizi çekebilir