Astana ülkeleri Soçi’de Suriye için toplanıyor

Rusya‘nın Soçi kentinde yarın başlayacak Suriye konulu 15. Garantörler Toplantısı‘nda, sahaya ve siyasi sürece ilişkin son durumun ele alınması ve ayrıca sonuçsuz kalan Anayasa Komitesi görüşmelerinin masaya yatırılması bekleniyor.

Suriye meselesiyle ilgili Astana formatının garantörü olan Türkiye, İran ve Rusya heyetlerinin 16-17 Şubat’ta Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geleceği toplantı, İsviçre’nin Cenevre kentinde 29 Ocak’ta sona eren ancak Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in ifadesiyle, “hayal kırıklığı”na dönüşen Suriye Anayasa Komitesinin 5’inci turunun gölgesinde düzenlenecek.

Komitenin son toplantısından sonra basına açıklamalarda bulunan Pedersen, sunduğu önerileri muhaliflerin kabul ettiğini fakat rejimin reddettiğini belirterek, durumun değişmemesi halinde “Komite toplantıları için buluşmaya devam edilemeyeceğini” söylemişti.

Cenevre’de duraksayan anayasa çalışmalarından kısa süre sonra Astana garantörlerinin Soçi’de yarın başlayacağı görüşmelerin odak noktası, Komite toplantılarının seyri olacak.

Toplantıda, bir sonraki anayasa görüşmelerinin ne zaman yapılacağına dair tarih belirlenmesi zor görünse de Komitenin yeniden toplanıp yol alabilmesi için yoğun görüşmeler yapılacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan toplantı Türkiye’nin uzunca bir süredir Eyn İsa ve Şehba bölgesinde sürdürdüğü saldırıların da gölgesinde yapılacak. Rusya da daha önce Eyn İsa’nın Şam rejimine devrilmesini istemiş ancak SDG bu öneriyi reddetmişti.

İran’ın Türkiye ile Esad rejimi arasında görüşmelerin başlamasını talep ettiği dönemde gerçekleşen toplantıda Rojava ile ilgili gelişmelerin önemli bir yer tutacağı gözleniyor.

Astana garantörleri 1 yılı aşkın süre sonra bir araya gelecek

Türkiye ve Rusya’nın öncülük ettiği, daha sonra İran’ın da garantör ülke olarak katıldığı ve Ocak 2017’den bu yana düzenli toplanma aralığı olmaksızın tarafların mutabık kaldığı tarihlerde yapılan Astana formatındaki toplantılarda, Ürdün, Lübnan ve Irak gözlemci ülke statüsüyle yer alıyor.

Garantörler, ”Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının korunması, çözümün siyasi süreçte aranması ve terörle mücadelenin önemi” konularında ortak paydada bir araya geliyor.

Yarın başlayacak 15. tur toplantı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle uzun süre sonra düzenlenmesi bakımından da önem taşıyor.

Zirveler ve dışişleri bakanları toplantılarından ayrı olarak, üst düzey diplomatlardan oluşan heyetler, 14. Garantörler Toplantısı’nın yapıldığı 10 Aralık 2019’dan beri bu formatta ilk kez masaya oturacak ve durum değerlendirmesi yapacak.

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen de Kovid-19 salgını engel olmazsa Soçi’deki görüşmelere katılacağını açıkladı.

/Ajans/

İlginizi çekebilir