Araştırma: Türkiye’de kripto para kullanımı yüzde 52’ye çıktı; gerekçe enflasyon

Yüksek enflasyon, ağırlaşan yaşam şartları, alım güçlüğü… KuCoin tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye’de bu gerekçelerle kripto paraya ilgi her geçen gün artıyor.

Kripto para piyasalarında hacim 1,072 trilyon dolar seviyesinde.

Son bir buçuk sene içinde Türkiye’de kripto para yatırımlarındaki önemli artış dikkat çekiyor.

Bu yükselişte özellikle genç nesil dikkat çekici bir role sahip.

Enflasyonla başa çıkmak için kripto paraların potansiyel bir koruma olarak görülmesi kripto varlıklara ilginin artmasının ana nedeni olarak görülüyor.

Kripto para sektörü temsilcilerinden KuCoin tarafından yapılan bir araştırma anketine göre Türkiye’de kripto para kullanımı son bir buçuk yıl içinde nüfusun yüzde 40’ından yüzde 52’sine yayılmış durumda.

“Türk lirası değer kaybettikçe kriptoya ilgi artıyor”

Dünyanın beşinci büyük kripto borsası olan KuCoin, bu verileri son “Kripto Kullanıcılarını Anlama” raporlarında analiz ettikleri 500 kişinin anket cevaplarına dayanarak topladı.

KuCoin temsilcisi “Türkiye ve diğer önceki ülke raporlarımızda bulgularımıza göre, Türkiye için artan kripto yatırımcı sayısı ve yüzdesi, özellikle Türk lirasının ABD dolarına karşı değerinin yüzde 50’den fazla kaybetmesi nedeniyle enflasyona karşı bir koruma olarak kriptoya artan ilgi ve kabulü göstermektedir” diyor.

 

/İndependent Turkish/

İlginizi çekebilir