Araştırma Raporunda Çarpıcı Sonuç: Aleviler Kimliklerini Gizlemek Zorunda Kalıyor

 Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 2023 yılı boyunca Türkiye’de Aleviler, Kürtler ve mültecilere yönelik artan ırkçı saldırıları mercek altına aldı. Merkezin basın taraması sonucu hazırladığı rapor, Alevilere, Kürtlere ve mültecilere yönelik ciddi bir ırkçılık ve ötekileştirme sorununu ortaya koydu.

 

Rapor, medyada yer alan en az 208 ırkçı ve ayrımcı haberi detaylandırıyor. Bu haberler, özellikle iktidar ve muhalefetin söylemlerinin tetiklediği saldırılara odaklanıyor. Maraş merkezinde yaşanan depremler sonrası, özellikle Alevi köylerine ve göçmenlere yönelik ayrımcı tutumlar dikkat çekici bulundu.

Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

Raporda, Kürtlere yönelik saldırılar özellikle spor sahaları ve cezaevleri gibi alanlarda göze çarpıyor. Anadil kullanımı konusunda yaşanan ayrımcılık ve metropollerde ırkçı saiklerle gerçekleştirilen şiddet eylemleri de raporda yer alıyor.

Raporda “Alevi ve Kürt ailelerin uzun yıllar kimliklerini gizlemek zorunda kaldıkları” ve “göçmen ailelerin çocuklarını kamu alanlarında kendi dillerini konuşmamaları için uyardıkları” belirtiliyor. Futbol takımları, özellikle Amedspor, ırkçı söylemler ve şiddet olaylarına maruz kalırken, TBMM’de Kürtçenin “Bilinmeyen-X dili” olarak tanımlanması ve bölgesel ırkçı saldırılar da raporun dikkat çeken diğer noktaları arasında yer aldı. Rapor, Kürt kimliği ve diline yönelik en az 145 saldırı, mültecilere yönelik 50 saldırı ve Alevilere yönelik 13 saldırının basında yer aldığını belirtiyor.

Kaynak: Yol TV

İlginizi çekebilir