Antony Blinken: İsrail-Hamas savaşı kolayca yayılabilir

 Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazar günü Arap ortaklarıyla bir araya gelerek İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı yürüttüğü savaşın yayılabileceği yönündeki endişelerin yatıştırılmasını istedi.

Doha’da Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman Al Thani ile görüşen Blinken, İsrail’in askeri operasyonlarını sivil kayıpları azaltacak şekilde ayarlaması gerektiğinden bahsetti.

Blinken ayrıca İsrail bombardımanlarıyla yerle bir olan Filistin topraklarının çatışma sonrası geleceği için ayrıntılı planlar hazırlanmasının önemini vurguladı.

Blinken, Şeyh Muhammed ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilere “Bu çatışma kolayca metastaz yapabilecek, daha fazla güvensizliğe ve daha fazla acıya neden olabilecek bir çatışma” dedi.

“Bu nedenle ilk günden itibaren, diğer önceliklerimizin yanı sıra, yoğun bir şekilde çatışmanın yayılmasını önlemek için çalışmaya odaklandık.”

Gazze’deki felaket boyutundaki insani duruma da değinen Blinken, önceliğinin çatışmanın yayılmasını önlemek ve Gazze’ye ulaşan insani yardım miktarını arttırmak olduğunu söyledi.

“Çok sayıda Filistinli sivil gıda, su, ilaç ve diğer temel ihtiyaç maddelerine yeterince erişemediği için acı çekiyor. En çok da çocuklar.”

Washington’a dönmeden önce Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Batı Şeria ve Mısır’ı da ziyaret edecek olan Blinken, savaşın başlamasından bu yana bölgeye yaptığı dördüncü ziyaret.

Alman Dışişleri Bakanı İsrail’de temaslarda bulundu

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrailli mevkidaşı Israel Katz ile bir araya gelerek ülkenin kendini savunma hakkı ile Filistinli sivilleri koruma ihtiyacını teyit etti.

Baerbock “İsrail ordusunun Gazze’deki sivilleri korumak için daha fazlasını yapması gerektiği giderek daha açık hale geliyor. Bu kadar çok Filistinlinin hayatına zarar vermeden Hamas’la savaşmanın yollarını bulmalıdır.” dedi.

Katz da, Almanya’nın İsrail’e verdiği destek ve Gazze Şeridi’ndeki rehinelerin serbest bırakılması konusundaki kararlılığı için teşekkür etti.

Toplantıya Gazze Şeridi’nde halen tutulmakta olan rehinelerin yakınları da katıldı.

AB Dış Politika Şefi Suudi Arabistan’da

AB Dış Politika Şefi Josep Borrell ise cuma günü Lübnan’daki temaslarının ardından Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin iki günlük görüşmelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan’a gitti.

Borrell, amacının “ciddi bir uluslararası barış çabasını harekete geçirebilecek somut adımlara yönelik ortak bir Avrupa Birliği-Arap girişimini nasıl inşa edebileceğimize dair esaslı bir tartışma” olduğunu söyledi.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir